Mehmet Teoman Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Ağustos.1944
Mehmet Teoman kaç yaşında: 79
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Söz yazarı, DJ
Mehmet Teoman doğum yeri: Ankara

Mehmet Teoman Kimdir?

6 Ağustos 1944’te Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Teoman, babasının diplomatik müfettiş olması ve Paris’e ataması nedeniyle ilkokul yıllarını Fransa’da geçirdi. Ortaokul öğrenimini İstanbul Moda’da tamamladıktan sonra, babasının müdür olarak görev yaptığı Galatasaray Lisesi’nde okudu. Gazetecilik kariyerine Milliyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı ve Koç Topluluğu’nda da bir süre çalıştı.

Müzik dünyasına adımını, Tarabya Oteli’nde resepsiyonist olduğu sırada attı. Sahneye çıkan Tanju Okan’ın Fransızca bilgisini beğenmesi üzerine şarkı sözü yazmaya başladı. İlk sözlerini Serge Reggiani’nin T’as L’air D’une Chanson adlı şarkısına yazdı ve bu şarkı, Türkçe adıyla “Kadınım” olarak hit oldu. Bu başarısı sonrasında 35 yıllık bir şarkı sözü yazarlığına başladı.

Kendisi, ilk evliliğini 1967 yılında ilk eşi Fatma Hanım’la yaptı ve 1972 yılında boşandı. İlk oğlu Ömer bu evlilikten dünyaya geldi. Nişanlandığı Nükhet Duru ile ayrıldıktan sonra, 1979 yılında Ayşegül Aldinç ile evlendi. Bu evlilikten sonra üçüncü ve son evliliğini Neslihan Özsoy’la yaptı ve ikinci oğlu Aytek dünyaya geldi.

1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemlerine “Böyle mi Başlar” adlı şarkıyla katıldı ve beşinci oldu. Ayrıca Nükhet Duru’yu “Beni Benimle Bırak” şarkısıyla tanıttı. Yine Cahit Oben, Engin Evin, Yeşim (şarkıcı), Neco gibi sanatçılara şarkı sözleri yazdı.

Sanat dünyasında birçok başarısının yanı sıra, 1990’larda birkaç filmin yönetmenliğini de üstlendi. Bu dönemlerde Behiye, Uzay Heparı, Atıf Yılmaz gibi birçok isimle çalıştı.

Mehmet Teoman, şarkı sözlerini şarkıcılar arasında Tanju Okan, Cahit Oben, Neco, Anne Marie David, Erkut Taçkın, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Vedat Sakman, Leman Sam, Nilüfer, Hümeyra, Zuhal Olcay, Levent Yüksel, Petro, Yaşar Günaçgün, Müslüm Gürses, Teoman, Ayça Varlıer, Pilli Bebek gibi birçok ünlü bir isim seslendirmiştir.

Mehmet Teoman, 2013’ün Aralık ayında yaşamına Bodrum’da devam etme kararı aldı. 2015’te yeni bir albüm projesini hayata geçirdi ancak 2019’da kanserle mücadele etmek zorunda kaldu.

Mehmet Teoman haberleri

Mehmet Teoman, Mehmet Teoman biyografisi, Mehmet Teoman hayatı, Mehmet Teoman özgeçmişi, Mehmet Teoman hakkında, Mehmet Teoman doğum yeri
Mehmet Teoman fotoğraf, Mehmet Teoman video, Mehmet Teoman resim, Mehmet Teoman kimdir?, Mehmet Teoman kaç yaşında?, Mehmet Teoman nereli,
Mehmet Teoman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!