Mehmet Ulay Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Mayıs.1942

Ölüm tarihi
Mehmet Ulay kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Mehmet Ulay doğum yeri: Alanya, Antalya
Ölüm yeri: Erlangen, Almanya

Mehmet Ulay Kimdir?

Mehmet Ulay, Antalya’nın Alanya şehrinde 1942 yılında doğdu ve 1965 yılında İstanbul Kabataş Lisesi’nden mezun oldu. Kariyerine 1963 yılında Devlet Tiyatroları’nda sahne alarak başlayan Ulay, 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyunla birlikte profesyonel oldu. Sonrasında 1969 yılında İngiltere’deki Oldwick Theater’da çalışmaya başlamış ve 1971 yılına kadar burada yer almıştır.

Ankara’ya döndükten sonra tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışan Ulay, burada yönetmen yardımcılığı ve yöneticilik pozisyonlarının yanı sıra oyunculuk da yapmıştır. Daha sonra tiyatro üzerindeki bilgi ve deneyimlerini genişletmek amacıyla Almanya ve Amerika’ya gitmiş, burada tiyatro üzerine çeşitli araştırmalar yapmıştır. Çalışmalarına sinema, televizyon dizileri ve reklam filmleri üzerinde odaklanarak devam ederken, “Mahallenin Muhtarları”, “Süper Baba”, “Ruhsar”, “Doktorlar” ve “Arka Sıradakiler” gibi birçok popüler yapımda da yer bulmuştur.

Ulay, “Şimdi Onlar Düşünsün” adlı diziye 2014 yılında Şafak Sezer, Açalya Samyeli Danoğlu, Gökçe Özyol, Asiye Dinçsoy, Ferdi Kurtuldu, Melis Tüzüngüç ve Lemi Filozof gibi önemli isimlerle birlikte dahil olmuştur. Ayrıca Tayfun Güneyer’in senaryosunu yazdığı, Faruk Bayhan’ın yapımcılığını üstlendiği ve Yusuf Pirhasan’ın yönetmenliğini yaptığı “Baba Candır” adlı dizide de başarılı bir performans sergilemiştir.

Uzun süredir Almanya’da yaşayan Mehmet Ulay, 5 Eylül 2023 tarihinde 81 yaşında akciğer kanseri nedeniyle Erlangen Üniversitesi Hastanesi’nde vefat etmiştir. Kariyeri boyunca birçok tiyatro oyunu, film ve diziye katkı sağlayan Ulay, ayrıca 2001 yılında kazandığı “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü- Yalandan kim Ölmüş” gibi ödüllerle de takdir kazanmıştır.

Mehmet Ulay haberleri

Mehmet Ulay, Mehmet Ulay biyografisi, Mehmet Ulay hayatı, Mehmet Ulay özgeçmişi, Mehmet Ulay hakkında, Mehmet Ulay doğum yeri
Mehmet Ulay fotoğraf, Mehmet Ulay video, Mehmet Ulay resim, Mehmet Ulay kimdir?, Mehmet Ulay kaç yaşında?, Mehmet Ulay nereli,
Mehmet Ulay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!