Memet Fuat Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Şubat.1926

Ölüm tarihi
Memet Fuat kaç yaşında öldü: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Memet Fuat doğum yeri: Erenköy, İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Memet Fuat Kimdir?

16 Şubat 1926 yılında İstanbul’da Mehmet Ali Paşa’nın köşkünde doğan Memet Fuat, hem edebiyat hem de spor dünyasına katkıları sayesinde tanınmış bir isimdir. Çocukluğunda annesi ve babası boşanan Fuat’ı annesi Piraye Hanım Nazım Hikmet ile evlendikten sonra büyüttü. Eğitim hayatını birçok farklı okulda devam ettirdi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Fuat, burada Nazım Hikmet’in üvey oğlu oldu.

Askerliği sırasında akciğer rahatsızlığı yaşadı ve bu yüzden yedek subay okulunu tamamlayamayarak çürük raporu aldı. İstanbul’daki okullarda yardımcı öğretmenlik yaptı ve ardından çeşitli işlerde çalışarak hayatını idame ettirdi. Edebiyat alanına ilgi göstermeye başlaması, Nazım Hikmet’in etkisiyle oldu ve hızla “Memet Fuat” adıyla tanınmaya başlandı.

Memet Fuat, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tanıştığı İzgen Öksüzcü’yle evlendi ve 1961’de bir çocukları oldu. 1960’ta De yayınevini kurdu ve 20 yıl boyunca birçok eser yayımladı. Daha sonra, çocukluğundan beri tanıdığı voleybol sporuna yöneldi ve bu alanda da kariyer yaptı.

Pek çok acıyı üst üste yaşadığı 1990’lı yıllarda eşi İzgen ve annesi Piraye’yi kaybetti ve bu olayların ardından solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

105 kitabı bulunan Memet Fuat, edebiyat dünyasına katkılarından dolayı birçok kez ödüllendirildi. 19 Aralık 2002 tarihinde 76 yaşında hayatını kaybeden Memet Fuat anısına, 2004 yılından itibaren “Memet Fuat Ödülleri” adı altında çeşitli ödüller verilmeye başlandı.

Memet Fuat haberleri

Memet Fuat, Memet Fuat biyografisi, Memet Fuat hayatı, Memet Fuat özgeçmişi, Memet Fuat hakkında, Memet Fuat doğum yeri
Memet Fuat fotoğraf, Memet Fuat video, Memet Fuat resim, Memet Fuat kimdir?, Memet Fuat kaç yaşında?, Memet Fuat nereli,
Memet Fuat memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!