Mercan Dede Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1966
Mercan Dede kaç yaşında: 57
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen, Prodüktör
Mercan Dede doğum yeri: Bursa

Mercan Dede Kimdir?

Arkın Allen, daha iyi bilinen adıyla Mercan Dede, müzisyen, neyzen, müzik yapımcısı ve DJ’dir. Sabit Sufi inancına derin bağlılıkla bilinen Allen, Doğu-Batı füzyonunun bir örneği olan müziğini olağanüstü bir biçimde Sufi müziğiyle çağdaş enstrümanların karışımıyla üretmektedir. Allen aynı zamanda Kani Karaca, İhsan Özgen, Peter Murphy, Natacha Atlas, Musafir, İlhan Erşahin, Jamaleeden Tacuma, Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber, Fazıl Say, Susheela Raman, Trans Global Underground ve Dhafer Youssef gibi çeşitli müzisyenlerle The güçlü bir işbirliği geçmişi ve birçok projede yapımcı olarak katılımıyla tanınır. Dünya’ya Türkiye’yi en saygın müzik festivallerinde başarıyla temsil eden Allen, Batının ve Doğu’nun müziğini yeni kuşaklara aktarmak için gösterdiği çabalardan dolayı geniş bir takdirle karşılanıyor.

1966’da Bursa’da doğan Allen, neyzen olduğu Üniversite yılda başlamış, Ömer Erdoğdular’dan ney dersleri almıştır. Bu dönem, büyük bendir ustası Nezih Uzel’den bendir ve Türk ritmleri eğitimi alan Allan’ın tasavvufla derinden bağlantı kurduğu bir zaman oldu. Doğu kültürüne olan sevgisi aynı zamanda Allen’ın ebru sanatına ilgi duymasının nedeni oldu ve 1988’de bu işin ustası Niyazi Sayın’la çalışma fırsatını yakaladı.

Aynı yıl Kanada’ya yerleşen Allen, Concordia Üniversitesi’nde güzel sanatlar üzerine başladığı lisans ve yüksek lisans eğitimine başladı ve okulda öğretim üyeliğine başladı. 1990’dan beri profesyonel bir müzik kariyeri olan Allen, Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye’de birçok farklı Sufi grubuyla projeler gerçekleştirmiştir.

2001’de kendi adını taşıyan özgün projenin parçası olan Allen, o zamandan bu yana bir dizi başarılı turne ve albüm yayınladı. Onun Secret Tribe projesi, dünya müziği dünyasında büyük övgü aldı ve 2002’deki yeni albümü “Nar”, eleştirmenler ve hayranlar tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.

Birçok saygın festivalde sahne aldıktan sonra, Allen, 2003 yazında 30 konserlik bir Avrupa turuna çıktı ve aynı yıl iki BBC Radio 3 Ödülüne aday gösterildi. Allen, çeşitli sanatçılarla da birçok projede çalıştı ve 2004’te Türkiye’nin “Güldestan Projesi”nin müzik direktörlüğüne getirildi.

Son zamanlarda, Allen’ın çalışması dahilindeki albümler, dünya çapında büyük başarı kazanmıştır ve 2006 yılında “Nefes” isimli albümü, Avrupa Dünya Müziği Listesi’nin en iyi 150 albüm sıralamasında ikinci sırayı alarak büyük ses getirmiştir.

Mercan Dede haberleri

Mercan Dede, Mercan Dede biyografisi, Mercan Dede hayatı, Mercan Dede özgeçmişi, Mercan Dede hakkında, Mercan Dede doğum yeri
Mercan Dede fotoğraf, Mercan Dede video, Mercan Dede resim, Mercan Dede kimdir?, Mercan Dede kaç yaşında?, Mercan Dede nereli,
Mercan Dede memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!