Merih Dumlu Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1949
Merih Dumlu kaç yaşında: 74
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Merih Dumlu doğum yeri: Ankara

Merih Dumlu Kimdir?

Türk popüler müziğinin önemli figürlerinden olan Merih Dumlu, 1949 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Kemal Dumlu, hava kuvvetlerinde görev yapmaktadır. NATO çerçevesinde 6 ay Amerika’ya giden babası Türkiye’nin ilk askeri helikopterini getiren ekipte yer almıştır. Aynı zamanda müzik yeteneği olan babası, düğün salonlarında akordiyon ve saksafon çalarak aile bütçesine katkı sağlamıştır. Merih Dumlu, ilk sahne deneyimini 3 yaşında babasıyla birlikte Erzincan’da marakas çalarak yaşamıştır.

Müziğe ilgi duyan Merih Dumlu, piyano eğitimine erken yaşlarda başlamıştır. 1965-66 döneminde amatör müzik deneyimleri olan Dumlu, liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanır. Ancak müziğe olan ilgisi nedeniyle fakülteyi bırakıp Gazetecilik Okulu’na devam eder ve 1973’te bu okuldan mezun olur.

Müziğe olan tutkusu nedeniyle bir madamdan özel dersler alarak Beyer Metodu ile piyano eğitimini tamamlar. Müziğe olan bu yoğun ilgisinin yanı sıra basgitar ve kontrabas çalmayı da öğrenir.

Merih Dumlu, Mehmet Pekün ile birlikte 1967 yılında “Vahşiler” adlı grubu kurmuştur. Bu grupla 1967-1969 yılları arasında aktif olarak çalışmıştır. Müziğe olan tutkusunu her zaman ön planda tutan Dumlu, 1969’dan 1970’e kadar Odeon Plak şirketinde birçok batı müziği çalışmasında yer almıştır.

Dumlu, 1970 yılında “Behiç Altındağ 5” Orkestrası’na katılarak İstanbul ve Samsun’da çeşitli performanslar sergilemiştir. 1972’den itibaren İstanbul Plak stüdyo müzisyeni olarak çalışan Dumlu, Ajda Pekkan’ın “Sana Neler Edeceğim”, “Kimler Geldi Kimler Geçti” gibi hit şarkılarının plak kayıtlarında da yer almıştır.

1973 yılında Mustafa Özkent ve Orkestrasında yer alan Dumlu, “Gençlik İle Elele” adlı albümde basgitar çalmıştır. 1975 yılında Seyyal Taner ile turneye çıkan Dumlu, aynı yıl Ayla Dikmen’in ikinci uzunçalarında da bas çalmıştır.

1977 yılında Mustafa Özkent’in yeni kurduğu Orkestrasında bas gitar çalmaya başlayan Dumlu, 1978 yılında ilk aranjörlük deneyimini Mehmet Pekün’ün “Zor Dostum Zor-Kalbime Sor” adlı 45’liğinde gerçekleştirmiştir. Dahası, Dumlu 1979 yılında yayınlanan “İstanbul Çalgıcıları / İstanbul Şarkıcıları– Disco Fasıl 1” uzunçalarında müzik ekibinde yer almıştır.

1981 yılında Taner Olcay’ın kurduğu Ritm 69’da çalmaya başlayan Dumlu, bu orkestra ile Nazan Şoray ile birlikte bir Almanya turnesi yapmıştır. 1985 yılında ise “milli damat” olarak anılan Ahmet Özhan’ın orkestrasına katılmıştır.

Merih Dumlu’nun müzik kariyeri boyunca birçok farklı çalışmada yer aldığını görebiliriz. Kendisi, Türk pop müziğinde unutulmaz bir isim haline gelmiştir.

Merih Dumlu haberleri

Merih Dumlu, Merih Dumlu biyografisi, Merih Dumlu hayatı, Merih Dumlu özgeçmişi, Merih Dumlu hakkında, Merih Dumlu doğum yeri
Merih Dumlu fotoğraf, Merih Dumlu video, Merih Dumlu resim, Merih Dumlu kimdir?, Merih Dumlu kaç yaşında?, Merih Dumlu nereli,
Merih Dumlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!