Mert Turak Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Mart.1980
Mert Turak kaç yaşında: 43
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Mert Turak doğum yeri: İzmir

Mert Turak Kimdir?

29 Mart 1980’de İzmir’de doğan Mert Turak’ın babası bir öğretim üyesi ve Malatyalıdır. Annem ise bir vergi memuru ve Makedonya kökenlidir. Turak, birkaç yıl Aydın’daki halasının yanında yaşamış ve ilkokula İzmir’in Doğan Akad Meliha Akad ilkokulunda gitmiştir. İlkokulun üçüncü yılında Karşıyaka Bostanlı’ya taşıyan ailesi, ortaokulun ikinci yılında ise İzmir Yeşilyurt’a taşındı.

Turak, İzmir Vecdi Gönül Lisesi’nde öğrenim gördü ve lise yıllarında İzmir Kültür-Sen Amatör Tiyatro Topluluğu kursunda birçok tiyatro oyununda yer aldı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümüne kaydoldu. Ancak 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Oyunları Bölümü’nü kazanarak buraya geçiş yaptı.

2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu ve hemen bir yıl önce, 2003’te İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda kadrosuz oyuncu olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi’nde öğrendiği süre boyunca, birçok profesyonel tiyatro ve çocuk oyununda rol aldı ve Mart 2003’te Makedonya’nın Üsküp şehrindeki bir tiyatro festivaline katıldı. Turak, oyunculuk becerilerini bir adım öteye taşımak için İstanbul Bahçe Şehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Dalı’nda yüksek lisans yaptı.

Oyunculuk kariyerinde önemli roller üstlenen Turak, 2007’de “Şöhret Okulu” adlı dizide Müjdat Gezen, Ayla Algan, İlhan Şeşen, Tan Sağtürk, Ebru Cündübeyoğlu, Atilla Arcan, Serdar Deniz, Meyra, Cengiz Küçükayvaz, Sarp Akkaya, Sinan Çetin, Erol Büyükburç gibi isimlerle birlikte oynadı.

Ayrıca 2015’te Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği “Mucize” adlı sinema filminde rol aldı. 2018’de Müfit Can Saçıntı’nın yazıp yönettiği ‘Babamın Ceketi’ filminde yer aldı.

Turak, kişisel hayatında ise 21 Haziran 2020 tarihinde mimar Birgül Kurtçu ile dünya evine girdi.

Yıllar boyunca çeşitli ödüller kazanan Turak, bu ödüller arasında 2005 Sadri Alışık Tiyatrosu Müzikal Komedi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ve 3. İsmail Dümbüllü Ödülleri En İyi Tiyatro Oyuncusu ödülü gibi önemli ödüller bulunmaktadır.

Turak’ın oynadığı tiyatro oyunları arasında “Broadway’den İstanbul’a Müzikaller”, “Karıncalar – Bir Savaş Vardı”, “Ateşli Sabır”, “Romeo ve Juliet”, “Sen Olmak Nedir?” ve “Kafes” gibi oyunlar bulunmaktadır.

Turak ayrıca “Mucize 2 Aşk”, “Babamın Ceketi”, “Mucize”, “Yeşil Deniz”, “Beni Böyle Sev”, “Başrolde Aşk” ve “Hamileyim Hamile” gibi filmler ve televizyon dizilerinde de rol aldı.

Mert Turak haberleri

Mert Turak, Mert Turak biyografisi, Mert Turak hayatı, Mert Turak özgeçmişi, Mert Turak hakkında, Mert Turak doğum yeri
Mert Turak fotoğraf, Mert Turak video, Mert Turak resim, Mert Turak kimdir?, Mert Turak kaç yaşında?, Mert Turak nereli,
Mert Turak memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!