Metin Erksan Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1929

Ölüm tarihi
Metin Erksan kaç yaşında öldü: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yönetmen
Metin Erksan doğum yeri: Çanakkale
Ölüm yeri:

Metin Erksan Kimdir?

1929 yılının ilk gününde Çanakkale doğumlu olan Metin Erksan, babası Çanakkale Çimenlik Kalesi Kumandanı ve İttihat Terakki Partisi Çanakkale Milletvekili olan Ahmet Kazım Bey idi. İlk ve ortaokul eğitimini İstanbul’da alırken, liseyi İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde okudu. Üniversite hayatına da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde devam etti ve 1952 yılında “Tarihi Yarımada Suriçi/Galata Suriçi İstanbul Hanları” konulu tezle mezun oldu. Sinema sektörüne ise, Atlas Film için uyarladığı Yusuf Ziya Ortaç’ın ‘Binnaz’ adlı oyununu senaryolaştırarak adım attı.

Hem yazıları hem de eleştirileriyle bir gazeteci ve yazar olarak da tanınan Erksan, kültür-sanat, düşünce ve siyaset üzerine yazılar yazdı ve gazetecilik kariyerine 1948 yılında İstanbul’da gazete ve dergi sayfalarında başladı.

Askerliğini 1956-1958 yılları arasında Yıldız Sarayı’nda bulunan Merkez Ordu Sinema Dairesi’nde yedeksubay olarak yaptıktan sonra hayatını sinemaya adamaya karar verdi ve 1952 yılında çektiği “Aşık Veysel’in Hayatı” adlı filmle yönetmenliğe başladı. Bu tarihten itibaren 1982 yılına kadar hem senaryo yazarı hem rejisör hem de yapımcı olarak pek çok sinema filmi yaptı. Ayrıca, Türk Sinema Sanatçıları Derneği’ni (1958), Türk Sinema İşçileri Sendikası’nı (1962) ve Türk Sinema ve Film Rejisörleri Birliği’ni (1965) de kurdu.

Erksan, özellikle 1964’te Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Susuz Yaz filmi ile kazandığı Altın Ayı Ödülü ile dikkat çekti. Ayrıca, 1963’te Devlet Film Arşivi’nin kurulmasına ve 1975’te sinema eğitimine öncülük ederek önemli bir rol oynadı.

Metin Erksan’ın birçok eseri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Atatürk Filmi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Avrupa Birliği Üyesi Olmak Hakkı ve İsteğinin Tarihsel Kaynakları ve Yunan Sorunu’dur.

Rahatsızlığı sebebiyle 4 Ağustos 2012 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Erksan, ölümünün ardından çok sayıda kişi ve kuruluş tarafından anıldı.

Metin Erksan haberleri

Metin Erksan, Metin Erksan biyografisi, Metin Erksan hayatı, Metin Erksan özgeçmişi, Metin Erksan hakkında, Metin Erksan doğum yeri
Metin Erksan fotoğraf, Metin Erksan video, Metin Erksan resim, Metin Erksan kimdir?, Metin Erksan kaç yaşında?, Metin Erksan nereli,
Metin Erksan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!