Metin Kaçan Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1961

Ölüm tarihi
Metin Kaçan kaç yaşında öldü: 52
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Metin Kaçan doğum yeri: Kayseri
Ölüm yeri: İstanbul

Metin Kaçan Kimdir?

Özellikle Türk Edebiyatı’nda öne çıkan ve ‘Ağır Roman’ adlı başyapıtının sinemaya Mustafa Altıoklar tarafından taşınmış olan sanatçı ve yazar Metin Kaçan, pek çok eseri olan bir yazardır. Almanca ve Fransızca dillerinde de yayınlanan eserleri ile tanınmıştır.

1961 yılında Kayseri’nin İncesu ilçesinde doğan Kaçan, altı aylıkken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. 1988’de eğitimini tamamladıktan sonra, farklı mizah dergilerine hikayeler yazarak edebiyata adım attı.

1990 yılında ‘Ağır Roman’ı yayınlayan Kaçan, bu eseriyle Taksim Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi’nde yaşayanların ikinci planda kalan hayatlarını yerel lehçe ve edebi dili kullanarak büyük bir popülerlik kazandı. Bu eser, Türk Edebiyatı’nın en sevilen suç ve dram kitapları arasına girdi.

1996 yılında ‘Ağır Roman’, yönetmen Mustafa Altıoklar’dan film oldu. Film, başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve Altın Portakal Film Festivali’nde çok sayıda ödül kazandı. ‘Ağır Roman’ 2003 yılında Fransızca’ya çevrildi ve Fransa’da da yayınlandı.

Metin Kaçan, ‘Ağır Roman’ın başarısının ardından kemikli uyuşturucu kullanan sokak çocukları hakkında ‘İstedikleri Yere Giderler’ adlı bir çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile birlikte imza attı.

Kaçan’ın yazdığı ikinci roman ‘Fındık Sekiz’, 1997 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı ve bir yıl sonra Almanca’ya çevrildi. Ayrıca Kaçan, 9 yazarın bir araya gelerek ‘Yalancı Öyküler’ adlı öykü antolojisinde de yer aldı.

Metin Kaçan, aynı zamanda karikatürist, sinema oyuncusu ve yapımcı olan Hasan Kaçan’ın kardeşi.

2013 yılında Metin Kaçan’ın Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar ettiği söylentileri sosyal medyada hızla yayıldı. Ardından kardeşi Hasan Kaçan’ın Twitter’dan paylaştığı bir mesajla intihar ettiği kesinleşti.

Metin Kaçan’ın Başlıca Eserleri;
– Ağır Roman
– Fındık Sekiz
– Harman Kaplan
– Cervantes’in Yeğeni
– Yalancı Öyküler
– Adalara Vapur

Metin Kaçan haberleri

Metin Kaçan, Metin Kaçan biyografisi, Metin Kaçan hayatı, Metin Kaçan özgeçmişi, Metin Kaçan hakkında, Metin Kaçan doğum yeri
Metin Kaçan fotoğraf, Metin Kaçan video, Metin Kaçan resim, Metin Kaçan kimdir?, Metin Kaçan kaç yaşında?, Metin Kaçan nereli,
Metin Kaçan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!