Metin Özülkü Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Temmuz.1962
Metin Özülkü kaç yaşında: 61
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen
Metin Özülkü doğum yeri: Mersin

Metin Özülkü Kimdir?

Metin Özülkü, 1962 yılında Mersin’de beş kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Henüz çok küçükken ailesi, kendisindeki müzik yeteneğini ve tutkusunu tespit etti. Babasının işi gereği, 4,5 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı ve henüz dokuz yaşındayken İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda keman eğitimine başladı. Sanatçı, müzik eğitimini Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nde tamamladı.

Dokuz yaşında “Ana Kucağı” isimli bir 45’lik plak çıkaran Özülkü, genç yaşına rağmen profesyonel müzik yaşamına geçiş yaptı. Kariyeri boyunca Erol Büyükburç ve Edip Akbayram gibi önemli orkestraların bir parçası oldu ve yedi yüzün üzerinde şarkı yazdı. İlk solo albümü “Sahte Gülücük” 1982 yılında piyasaya çıktı.

Bestelerini ve düzenlemelerini seslendiren sanatçılar arasında Ajda Pekkan, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Sibel Can, Harun Kolçak ve Erol Büyükburç gibi ünlü isimler bulunmaktadır. Özülkü’nün birçok hit şarkısı bulunurken, özellikle “Bir Beşiktaş Tranvayı”, “Unutulmuşmuydum”, “Seninle Olmak Varya”, “Boşu Boşuna”, “Eğlen Güzelim” gibi parçalarla dikkat çekmiştir.

Metin Özülkü, 2005 ve 2010 yılları arasında F.B. TV’de ‘Müzik Molası’ programını hazırlayıp sunmuştur ve 2009’da TRT Radyo1’de ‘Hayatım Müzik’ programını yürütmüştür. 2010 ve 2011 döneminde eşi ile birlikte KANAL A’da sabah kuşağı bir programın başındaydı. Ayrıca, kendi müzik stüdyosunda pek çok sanatçının albüm çalışmalarını gerçekleştirdi.

Özülkü, Şarkı Söylemek Lazım, Akademi Türkiye, Bir Şarkısın Sen, Korolar Çarpışıyor gibi yarışma programlarında müzik direktörü olarak çalıştı. 1988 yılında sanatçı, müzisyen Eda Özülkü ile evlendi ve 2004 yılında ikiz çocukları oldu. 2015’te eşi ile birlikte katıldıkları “Ben bilmem eşim bilir” yarışmasını kazandılar.

2022’de, Metin Özülkü’nün müzik direktörlüğünü yaptığı “Maske Kimsin Sen?” isimli yarışma programı FOX Tv’de yayınlanmaya başladı ve sunuculuğunu Tansel Öngel üstlendi.

Özülkü’nün çeşitli zamanlarda çıkan albümleri arasında 1982 tarihli “Sahte Gülücük”, 1990 tarihli “Al Yazmalım & Kar Çiçeğim” ve 2017 tarihli “Discoriental” gibi çalışmalar bulunmaktadır.

Metin Özülkü haberleri

Metin Özülkü, Metin Özülkü biyografisi, Metin Özülkü hayatı, Metin Özülkü özgeçmişi, Metin Özülkü hakkında, Metin Özülkü doğum yeri
Metin Özülkü fotoğraf, Metin Özülkü video, Metin Özülkü resim, Metin Özülkü kimdir?, Metin Özülkü kaç yaşında?, Metin Özülkü nereli,
Metin Özülkü memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!