Metin Toker Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1924

Ölüm tarihi
Metin Toker kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Metin Toker doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Ankara

Metin Toker Kimdir?

1924 İstanbul doğumlu gazeteci ve yazar Metin Toker, İsmet İnönü’nün damadı oluşu sebebiyle “Millî Damat” takma adıyla da biliniyordu. Hakkı Metin Toker olarak doğan Toker, eğitim hayatına 1942’de Galatasaray Lisesi’nden mezun olarak başladı. Bu izlenimi, 1948’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü’nden mezun olarak sürdürdü. 1943-1950 arasında Cumhuriyet gazetesinde çalışırken, 1950-1953 arasında Fransa’da Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim aldı ve Bu süre zarfında Cumhuriyet, Zafer ve Yeni İstanbul gazetelerinin Batı Avrupa muhabirliğini yaptı. 1953’te Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Türkiye’ye döndüğünde 1954’te Akis dergisini yayınlamaya ve Akis Yayınları adli bir yayınevi kurdu. 1957’de 7 ay 23 gün hapse mahkûm oldu ve 1967’ye kadar Akis dergisini yönetti. 1962’de bir sene boyunca Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini üstlendi.

Siyasete fazla ilgi göstermeyen Toker, 80’lerin başında siyaset üzerine yazmayı tercih etti ve 1967’de Akis’i kapattı. Daha sonra Basın Şeref Kartı da olan Toker, Ankara’dan siyasi kulisleri Hürriyet gazetesi ve Milliyet gazetesinde “Not Defterinden” adlı köşesinde deneyimleriyle yazdı. 9 Şubat 1955 tarihinde İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker (Özden İnönü) ile evlendi ve üç çocuğu oldu.

Toker, 2002’de 78 yaşında Ankara’da prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Birçok kitaba imza atan Metin Toker, “The Story of a Man Who Was a Journalist” kitabını yazarken yoğun bakıma alındı ve kitabını yazmayı tamamlayamadan hayatını kaybetti. Toker, İnönü Vakfı’nın kurucularından biriydi ve ölümüne kadar yönetimde kaldı. Türkiye Gazeteci Cemiyeti’nin kurucularından ve International Press Institute’nin bir Onur Üyesi idi.

Metin Toker haberleri

Metin Toker, Metin Toker biyografisi, Metin Toker hayatı, Metin Toker özgeçmişi, Metin Toker hakkında, Metin Toker doğum yeri
Metin Toker fotoğraf, Metin Toker video, Metin Toker resim, Metin Toker kimdir?, Metin Toker kaç yaşında?, Metin Toker nereli,
Metin Toker memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!