Michael Crichton Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Ekim.1942

Ölüm tarihi
Michael Crichton kaç yaşında öldü: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yönetmen, Yazar
Michael Crichton doğum yeri: Chicago, Illinois, A.B.D.
Ölüm yeri: Los Angeles, California, A.B.D.

Michael Crichton Kimdir?

Amerikan romancı, senarist, film üreticisi ve yönetmen ile doktor olan Micheal Crichton, kariyerinde defalarca en çok satanlar listesinde en tepelere çıkan Jurassic Park, Congo ve Sphere gibi eserlere imza attı. Tüm kitapları televizyon dizisi ve filmlere uyarlanan Crichton, bazılarının yönetmenlik koltuğuna da oturdu.

John Micheal Crichton, 23 Ekim 1942’de ABD, Chicago’da doğdu. Edebiyata ilgisi genç yaşlarda başlayan yazar, 14 yaşında New York Times’da gezi notlarını yayımlama fırsatına erişti. Harvard Üniversitesi’nde okuyan Crichton, 1969’da Harvard Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Crichton ilk romanı alla Odds On’u 1966 yılında John Lange takma adıyla yayımladı. Yazarlık kariyerinin başında John Lange, Jeffery Hudson ve Michael Douglas takma adlarını tercih etti. Bu adların ilki olan Lange, Crichton’ın uzun boylu olmasına atfen kullanılıyordu; Hudson adı ise 17. yüzyıldaki ünlü bir cüce olan Jeffery Hudson’dan esinlenilmişti.

İlk romanından sonra 1967’de Scratch One, 1968’de Easy Go ve A Case of Need’i yayımlayan Crichton, 1969’da The Andromeda Strain ile tanındı. Bu romanı sinemaya iki yıl sonra uyarlandı ve aynı adla bir mini TV dizisi ünlü yönetmen Ridley Scoott tarafından 2004’te Sci Fi Channel için çekildi.

1970 yılında Grave Descend kitabıyla Edgar Ödülü’ne aday gösterilen Crichton, 1972’de Binary ve The Terminal Man, 1975’te ise The Great Train Robbery gibi eserler çıkardı. 1980’de yayınladığı, bir keşif ekibinin Kongo’daki macerasını anlatan Kongo, 1995’te beyaz perdeye aktarıldı, ancak gişede beklenen başarıyı yakalayamadı.

Bu yayınlamadan sonra yazar sette de uzun bir süre sessiz kaldı ve 1987’nin Sphere adlı romanıyla tekrar döndü. Belki de en bilinen eseri 1990’da yayınlanan Jurassic Park oldu. Sinemaya Steven Spielberg tarafından uyarlanan ve büyük bir ticari başarı elde eden romanın devamı olan The Lost World, 1995’te roman olarak yayınlandı ve 1997’de beyaz perdeye taşındı.

Crichton, E.R. (Acil Servis) adlı popüler TV dizisinin yaratıcısıdır. Başlangıçta sinema filmi olarak düşünülen proje, Spielberg’in Jurassic Park’a daha fazla yoğunlaşmasıyla TV’ye uyarlandı.

Crichton, 1999’da Timeline, 2002’de Prey ve 2006’da Next kitaplarını yayımladı. Tüm bu romanlar film ve video oyunlarına uyarlandı. Michael Crichton, 4 Kasım 2008 tarihinde gırtlak kanserine yenik düştü.

Crichton, romanlarıyla hem sinema, hem televizyon hem de edebiyat alanlarında zirveye ulaşmayı başaran ilk yazardır. Ayrıca Ankylosaur ailesinden bir dinozor türüne verilen Crichtonsaurus bohlini ismiyle yazarın adı bilim dünyasında da yaşatılıyor.

Michael Crichton haberleri

Michael Crichton, Michael Crichton biyografisi, Michael Crichton hayatı, Michael Crichton özgeçmişi, Michael Crichton hakkında, Michael Crichton doğum yeri
Michael Crichton fotoğraf, Michael Crichton video, Michael Crichton resim, Michael Crichton kimdir?, Michael Crichton kaç yaşında?, Michael Crichton nereli,
Michael Crichton memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!