Michel Foucault Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Ekim.1926

Ölüm tarihi
Michel Foucault kaç yaşında öldü: 58
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Filozof, Yazar
Michel Foucault doğum yeri: Poitiers, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Michel Foucault Kimdir?

Fransız filozof Michel Foucault, “Deliliğin Tarihi” ve “Hapishanenin Doğuşu” gibi kitapları ile felsefe alanında büyük etki yaratmıştır. Poitiers, Fransa’da 1926 yılında doğan Foucault’nun babası bir cerrah olup, oğlunu kendi izinden gitmesini istemiştir. Yükseköğretim için, genellikle başarılı bir sonuç alamadığı École Normale Supérièure’ye kabul edilen dördüncü öğrenci olarak gittikten sonra, Saint-Stanislas Okulu’nda eğitim aldı.

Okul yıllarında, seksüel kimliğini keşfeden Foucault, felsefe üzerine Maurice Merleau-Ponty ile çalışmış ve 1948 yılında felsefe diplomasını, 1950’de psikoloji diplomasını ve 1952’de psikopatoloji diplomasını almıştır.

1954’ten başlayarak dört yıl boyunca İsveç’te Uppsala Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmış ve sonrasında birer yıl boyunca Varşova ve Hamburg Üniversiteleri’nde Fransızca dersleri vermiştir. 1960 yılında, Fransa’da Clermont-Ferrand Üniversitesi Felsefe Bölüm başkanı olarak göreve başlamış ve “Delilik ve Medeniyet” adlı kitabında yer alan tezi üzerine doktora yapmıştır.

1966’da, ikinci önemli eseri olan “Şeylerin Sırası” yayınlanmış ve kitabın büyük satış başarısı sayesinde Foucault’nun adı geniş kitlelerce duyulmuştur. Aynı dönemlerde, politik aktivisti ve felsefe öğrencisi Daniel Defert ile tanışmış ve Defert’ın fikirleri, Foucault’nun çalışmalarına büyük ölçüde rehberlik etmiştir.

Foucault, 1970 yılında prestijli bir kurum olan Fransa Koleji’ne Düşünce Sistemleri Tarihi profesörü olarak seçilmiş ve kariyerinin belki de en etkili eseri olan “Hapishanenin Doğuşu”nun yazarı olmuştur. Hayatının son yıllarını “Cinselliğin Tarihi” adlı çalışmasına adamış ve 1976 yılında yayınlanan ilk cildin ardından, ikinci ve üçüncü cildini tam bitiremese de, 1984 yılındaki ölümünden hemen sonra yayınlanmıştır.

Toplumun sürekli değişen doğrularını sorgulayan Foucault, Friedrich Wilhelm Nietzsche ve Martin Heidegger’in düşüncelerinden büyük oranda etkilenmiş, çalışmalarında genellikle Karl Marx ve Sigmund Freud’un fikirleriyle karşı karşıya gelmiştir. Özellikle hapishaneler, polislik, sigorta, delilik, eşcinsellik ve sosyal haklar gibi konularda çalışmış ve tüm çalışmalarını modern dünyanın bireyler üzerindeki etkileri ve yeni güç dinamiklerini incelenmeye adamıştır.

1984 yılında Paris’teki evinde HIV/AIDS komplikasyonları sonucu hayatını kaybetmiştir. 58 yaşında ölen Foucault, felsefe dünyasında kalıcı bir etki bırakmıştır.

Michel Foucault haberleri

Michel Foucault, Michel Foucault biyografisi, Michel Foucault hayatı, Michel Foucault özgeçmişi, Michel Foucault hakkında, Michel Foucault doğum yeri
Michel Foucault fotoğraf, Michel Foucault video, Michel Foucault resim, Michel Foucault kimdir?, Michel Foucault kaç yaşında?, Michel Foucault nereli,
Michel Foucault memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!