Mick Jagger Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Temmuz.1943
Mick Jagger kaç yaşında: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen
Mick Jagger doğum yeri: Dartford, Kent, İngiltere

Mick Jagger Kimdir?

Mick Jagger, gerçek adı Michael Phillip Jagger olan, bir İngiliz müzisyen, şarkı sözü yazarı, prodüktör ve aktördür. Rock müziğin en yüksek entelektüel kapasiteye sahip süperstarı olarak kabul edilir ve olağanüstü rock’n roll grubu The Rolling Stones’un lider vokalisti ve merkezi figürüdür. The Rolling Stones’u ilk kez sponsor alarak müziğin sanayileşmesini teşvik eden Jagger, Microsoft’un da ilk müzik alıcısıdır. Ünlü İngiliz ressam Francis Bacon, Jagger’ın portresini birden çok kez çizmiştir. Jagger, 215 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin müzisyenlerinden biridir. Dahası, UFO’larla ilgili bir meraki vardır ve Michael C. Luckman’ın Alien Rock: The Rock ‘n’ Roll Extraterrestrial Connection adlı kitabına göre, 1968’de Marianne Faithfull ile birlikte UFO olayına şahit olmuştur.

6 Temmuz 1943’te Dartford, Kent, İngiltere’de doğan Jagger’ın babası Basil Fanshawe (“Joe”) Jagger bir öğretmendi, annesi Eva Ensley Mary Scutts ise Muhafazakâr Parti’nin aktif bir üyesiydi. Dartford Grammar School’da eğitim gördükten sonra burslu olarak London School of Economics’de okumaya başladı. Ancak müzik kariyerine odaklanmak için 1962’de üniversite eğitimini yarıda bıraktı. O dönemde Little Boy Blue ve the Blue Boys adında iki grup kurmuştu. Müzik eğitimi olmayan ve nota bilmeyen Jagger, henüz 19 yaşında müziğe olan tutkusuna yön vermişti.

Ünlü İngiltere gece kulüpleri Marquee Club ve The Ealing Club’e sık sık giden Jagger, blues tarzı müzik yapan Brian Jones ve Keith Richards’ın hayranıydı. Richards ile okuldan beri arkadaştı ve onunla birlikte Bill Wyman, Ian Stewart ve Charlie Watts ile Rolling Stones’u kurdu. Grubun adı, Muddy Waters’ın “Rollin’ Stone Blues” şarkısından gelmektedir. İlk performanslarını Londra’da Marquee Club’da sergileyen Rolling Stones’un birçok elemanı, başta Jagger olmak üzere, sahne becerilerini geliştirmeye devam etti ve başarıları doğrultusunda birçok müzisyenle sahne alma şansına sahip oldular. Bunlar arasında Ike ve Tina Turner gibi ünlü isimler de vardı.

The Rolling Stones, 1963 Nisan’ında Andrew Loog Oldham tarafından Crawdaddy’de keşfedildi ve ertesi gün Oldham grupla bir sözleşme imzaladı. Bu anlaşmanın ardından Mayıs ayında Decca Records ile anlaşma yaptılar ve ilk single’ları “Come On”u çıkardılar. Onu John Lennon ve Paul McCartney’in yazdığı “I Wanna Be Your Man” takip etti. 1964 Ocak ayında grup, dört Amerikan rock’n’soul klasiğinin yorumundan oluşan bir EP çıkardı. Bir ay sonra Bo Diddley’in “Not Fade Away” şarkısının bir versiyonu olan üçüncü single’ı müzik piyasasına sürdüler. “Not Fade Away” The Rolling Stones’un listelerdeki ilk ona giren ilk single’ıydı. İlk albümleri listeye birinci sıradan giren grup, Haziran ayında ise “It’s All Over Now” adlı single’ları listelerin zirvesine çıktı ve gruba altın plak ödülünü kazandırdı. 1965’te ikinci albümleri “Rolling Stones Number 2” yayınlandı. Bu albümden çıkan ilk single The Last Time oldu ve “(I Can’t Get No) Satisfaction” ile The Rolling Stones dünya çapında tanınır hale geldi.

1966 yılında Chrissie Shrimpton’la yaşadığı üç yıllık ilişkisini sonlandıran Jagger, Marianne Faithfull ile birlikte oldu. 1967’de İngiliz polisinin uyuşturucu baskını sonucunda Marianne Faithfull, Richards ve Jagger, Richards’ın evinde tutuklandı. Bu olay İngiliz basınında uzun süre gündemde kaldı. Aynı yılın Ağustos ayında yargılandıkları süreçte, hayranları için “We Love You” adlı single’ı çıkardılar. Grup üyelerinden Brian Jones, işlemiş olduğu bir suç nedeniyle yurt dışına çıkmamak zorunda kaldı ve yerine Mick Taylor geçti. Kısa bir süre sonra, 3 Temmuz 1969’da Jones, evinin havuzunda boğuldu.

1968’de Jagger, ilk oyunculuk deneyimini Performance adlı filmde gerçekleştirdi. Film, Jagger’ın oyunculuk yeteneklerini de gösterdi. İki yıl sonra, Jagger, Ned Kelly’nin hayatını canlandırdı. 60’lı yılların sonunda The Rolling Stones, dünyanın en iyi rock’n roll grubu olarak adlandırıldı. Jagger, 1970’te Marsha Hunt ile olan ilişkisinden Karis Jagger’ı dünyaya getirdi ve bir yıl sonra sosyal aktivist Bianca Perez-Mora de Macias ile evlendi. Jagger’ın Macias ile olan evliliği onu jet set hayatına taşıdı. 1971 yılında, Jagger’ın ikinci çocuğu Jade Jagger dünyaya geldi.

1971 yılında, plak şirketlerinin Decca ile olan anlaşmalarının sona ermesi üzerine, grup kendi plak şirketi Rolling Stones Records’u kurdu. Nisan ayında The Rolling Stones’un önemli albümlerinden biri olan ve albüm kapağında Andy Warhol’un tasarımının yer aldığı “Sticky Fingers” piyasaya çıktı. 1973’te “Goats Head Soup” albümünden “Angie” single’ı piyasaya çıktı. Önceki menajerleri Andrew Loog Oldham ve Allen B. Klein’ın yerine Prens Rupert Löwenstein ile çalışmaya başladılar. Löwenstein, grubun mali danışmanıydı.

Mick Jagger, 1979’da evliliğini sonlandıran ve 1980’de resmi olarak boşanan Bianca Perez-Mora de Macias ile ayrıldı. Jagger, evliyken süper model Jerry Hall ile birlikte olmaya başladı. Her ne kadar Hall o dönemde şarkıcı Bryan Ferry ile nişanlı olsa da, daha sonra bir araya geldikleri Hall’dan 1984’te Elizabeth Scarlett Jagger dünyaya geldi.

1985’te “She’s The Boss” albümü ile solo kariyerine başlayan Jagger, aynı yıl Hall’dan ikinci çocuğu James Leroy Augustin Jagger dünyaya getirdi. Jagger, uzun süre boyunca birlikte olduğu Hall ile Bali’de evlendi. Çiftin Georgia May Ayeesha Jagger ve Gabriel Luke Beauregard adında iki çocukları daha oldu.

2012 yılında Emilio Estevez, Rene Russo, Jonathan Banks ve Anthony Hopkins’in başrollerini paylaştığı Freejack adlı bilim kurgu filmde rol aldı ve bir yıl sonra üçüncü solo albümü Wandering Spirit’i çıkardı. Aynı yıl, The Rolling Stones 30. yıldönümünü kutladı ve BBC’deki “London Tonight” programında, Billy Wyman’ın gruptan ayrıldığını duyurdu.

1995’te, daha önce hiç konser vermedikleri Güney Amerika’da bir turneye çıktı ve o yıl Victoria Pearman ile birlikte Jagged Films adlı bir film ve prodüksiyon şirketini kurdu. Casino, The Fan ve Basquiat gibi filmlerin müziklerini oluşturan grup, sırasıyla 1997’de Bridges To Babylon ve 1998’de “No Security” albümlerini çıkardı.

Jagger, 1999’da eşi Hall ile birlikte Yahudi mistisizmi olarak bilinen Kabbalah öğretisini benimsedi. Aynı yıl süpermodel Luciana Gimenez ile bir ilişkisi olduğu belirtildi ve bu ilişkiden Jagger’ın bir çocuğu dünyaya geldi.

Mick Jagger haberleri

Mick Jagger, Mick Jagger biyografisi, Mick Jagger hayatı, Mick Jagger özgeçmişi, Mick Jagger hakkında, Mick Jagger doğum yeri
Mick Jagger fotoğraf, Mick Jagger video, Mick Jagger resim, Mick Jagger kimdir?, Mick Jagger kaç yaşında?, Mick Jagger nereli,
Mick Jagger memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!