Milan Kundera Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Nisan.1929

Ölüm tarihi
Milan Kundera kaç yaşında öldü: 94
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Yazar, Şair
Milan Kundera doğum yeri: Brno, Çekoslovakya
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Milan Kundera Kimdir?

Çek yazar ve şair Milan Kundera, 1929 yılında Çekoslovakya’da doğdu. 14 kitap yazan Kundera’nın en tanınmış eseri “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”dir. Hayatının çoğunu eşi Vera Hrabankova ile Paris’te geçirdi ve 2023 yılında vefat etti.

Brno’da 1 Nisan 1929 tarihinde dünyaya gelen Kundera, babası Ludvík Kundera’dan müzik eğitimi aldı. Babası, 1948-1961 yılları arasında Brno Müzik Akademisi’nde görev yapan ünlü müzikolog ve piyanist Leoš Janácek’in öğrencisiydi. Genç Kundera, edebiyat ve estetik üzerine eğitim almak için Charles Üniversitesi’ne gitti ve daha sonra Prag Sahne Sanatları Akademisi’nde film ve senaryo yazarlığı dersleri aldı.

İkinci Dünya Savaşı ve Alman işgali döneminde gençliği geçen Kundera, Marksist felsefeye ilgi gösterdi. 1952’de Çekoslovakya Komünist Partisi’ne katıldı fakat 1950’de partinin normlarına aykırı hareket ettiği için partiden çıkarıldı. 1956’da tekrar partiye kabul edildi ancak 1970’te partiden tekrar ayrıldı. Bu durumu, ilk kitabı “Şaka”nın adıyla ironik bir şekilde yansıttı.

Kundera, 60’lı yılların sonunda yazdığı ve 1968’de yayınlanan “Gülünesi Aşklar” adlı hikaye kitabıyla tanındı. Ancak aynı yıl Sovyet Rusya, ülkesini işgal etti ve Kundera’nın kitapları yasaklandı. 1975’te sansür ve baskılar nedeniyle Fransa’ya taşındı ve 6 yıl sonra, 1981’de Fransız vatandaşı oldu.

İlk eşi Olga Haas’dan sonra 1963’te Vera Kunderová ile evlendi. 1980’de Commonwealth Ödülü’nü Gabriel Garcia Marquez ile paylaşan yazara, 1983’te Michigan Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. En ünlü romanı “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”, 1998’de sinemaya uyarlandı ve Daniel Day Lewis ve Juliette Binoche başrollerde yer aldı.

80’li ve 90’lı yıllarda eserlerini Fransızca yazan Kundera, sanatsal özgürlüğün önemine vurgu yaptı. 1982’de Europa Literatura ödülü alarak başarılarını sürdürdü. Kundera, yazın hayatında çeşitli alanlarda toplamda 16 eser verdi ve en son kitabı “Perde”yi 2005’te yazdı.

Paris’teki École des hautes études en sciences sociales’de akademik kariyerini sürdüren Kundera, 1975’ten itibaren Fransa’da yaşadı ve çalıştı. 2023 yılında, 94 yaşında Paris’te hayatını kaybetti. Kundera’nın eserleri arasında “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”, “Kimlik”, “Bilmemek”, “Yavaşlık”, “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”, “Gülünesi Aşklar”, “Yaşam Başka Yerde” ve “Bir Buluşma” gibi kitapları bulunmaktadır.

Milan Kundera haberleri

Milan Kundera, Milan Kundera biyografisi, Milan Kundera hayatı, Milan Kundera özgeçmişi, Milan Kundera hakkında, Milan Kundera doğum yeri
Milan Kundera fotoğraf, Milan Kundera video, Milan Kundera resim, Milan Kundera kimdir?, Milan Kundera kaç yaşında?, Milan Kundera nereli,
Milan Kundera memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!