Mina Urgan Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Mayıs.1915

Ölüm tarihi
Mina Urgan kaç yaşında öldü: 85
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar, Filozof
Mina Urgan doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Mina Urgan Kimdir?

Yazar, dil bilimci, akademisyen ve çevirmen olan bu değerli kişi, Türk literatürüne İngiliz edebiyatının en kıymetli eserlerini kazandırmıştır. Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare’in eserlerine Türkçe hayat vermiştir. Ayrıca, “Bir Dinozorun Anıları” ve “Bir Dinozorun Gezileri” isimli kitapları da okuyucuların büyük beğenisini kazanmıştır. Cumhuriyet dönemini deneyimlemiş, Cumhuriyet aydınlarıyla birlikte bir hayat geçirmiş ve her türlü yeniliğe ve gelişime adapte olabilme yeteneğine sahip bir eğitim almıştır. Hayatının tamamını düşünceye adayan bu değerli insan, çevresindeki insanları her zaman aydınlatma çabası içinde olmuştur.

Bu değerli insan, 1 Mayıs 1915’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk olarak Arnavutköy Amerikan Koleji’nde eğitim görmiş, ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümünü tamamlamıştır. Aynı fakültenin İngiliz Filolojisi bölümünde doktora yapan Urgan, 1949 yılında “Elizabeth Devri Tiyatrosunda Soytarılar” isimli çalışmasıyla doçent oldu. 1960 yılında ise profesör unvanını alarak öğretim görevine devam etmiştir. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli olmuştur.

Urgan’ın çevirmen ve yazar kimliği, geniş vizyonu, Türkçe ve İngilizceye olan mükemmel hakimiyeti ve edebiyata olan katkıları, onun duayen bir figür olmasını sağlamıştır. 1986 yılında yayımlanan İngiliz Edebiyatı Tarihi, Thomas Moore, Shakspeare, Virginia Woolf üzerine yaptığı çalışmalar düşünce dünyasının önemli bir parçasıdır. Türk edebiyatını birçok değerli referans kitabı ile tanıştıran Urgan, “Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas Moore” adlı çalışmasıyla hayatı özgürlük ve barış teması etrafında değerlendirmiştir.

Yazarın 1995’te Virginia Woolf, 1997’de D. H. Lawrence İncelemesi kitapları yayınlanmıştır. Ancak, yazarın etkisi ve önemi, geniş bir okuyucu kitlesi tarafından 1998 yılından itibaren fark edilmiştir. Çünkü onun 83 yıllık hayat hikayesi ve tanıklıklarını bir araya getirdiği “Bir Dinozorun Anıları” kitabı, 60 baskı yaparak en çok satan kitaplar listesine girmiştir. Sonraki eseri olan “Bir Dinozorun Gezileri” de büyük ilgi görmüştür.

Urgan’ın tiyatrocu Cahit Irgat ile yaptığı evlilikten iki çocuğu olmuştur: Mustafa Irgat ve Zeynep Irgat. Ancak Urgan, daha sonra eşinden boşanmıştır.

18 Nisan 1999 milletvekilliği seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden aday olarak gösterilen Urgan, 1993 yılında Altın Kitap ve 1996 yılında Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Edebiyatımızın bu büyük değeri, yaşamını 15 Haziran 2000 yılında noktalamış ve arkasında birçok önemli çalışma ve kitap bırakmıştır.

Mina Urgan haberleri

Mina Urgan, Mina Urgan biyografisi, Mina Urgan hayatı, Mina Urgan özgeçmişi, Mina Urgan hakkında, Mina Urgan doğum yeri
Mina Urgan fotoğraf, Mina Urgan video, Mina Urgan resim, Mina Urgan kimdir?, Mina Urgan kaç yaşında?, Mina Urgan nereli,
Mina Urgan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!