Mine Kırıkkanat Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Mayıs.1951
Mine Kırıkkanat kaç yaşında: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Gazeteci, Yazar
Mine Kırıkkanat doğum yeri: Ankara

Mine Kırıkkanat Kimdir?

Mine Gökçe Kırıkkanat, 10 Mayıs 1951’de Ankara’da dünyaya geldi. Kendisi İstanbul kökenli olarak bilinir. Annenin adının Şadiye olduğu ve babasının bir subay olduğu belirtilmiştir. Ayrıca amcası da bir pilot olduğu ve uçağının Kadifekale’ye çarpması sonucu Kırıkkanat soyadını aldıkları bilinmektedir.

Kırıkkanat, Ankara’daki Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda eğitiminin ilk adımlarını attı. Daha sonra İstanbul’daki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitimini tamamladı. Gazetecilik kariyerine başlamadan önce roman çevirileri yaptığı ve Renault’da genel müdür sekreteri olarak görev yaptığı bilinmektedir. Ayrıca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nda sanat ve kültür yönetmenliği yapmıştır. Ancak 1,5 yıl içinde iki kez doğum yaptığı için işini kaybetmiştir.

O dönemde Çetin Emeç önderliğindeki Çarşaf Dergisi, bir yarışma düzenlemişti. Kırıkkanat, bu yarışmaya üç kısa hikaye ile katıldı ve birincilik ödülünü kazandı. Bundan sonraysa Çetin Emeç’in teklifi üzerine Çarşaf Dergisi’nde çalışmaya başladı. Kırıkkanat, Cumhuriyet gazetesinde de çalıştı ancak mizahi yazı stiliyle pek uyuşamadı ve bu işini bıraktı. Sonrasında 10 yıl süresince hiçbir Babıali gazetesiyle görüşmedi ve bu süre zarfında Fransız Konsolosluğu’na bağlı Pierre Loti İlkokulu’nda öğretmenlik yaptı.

Mine Kırıkkanat, 1981’de evlendi ve eşi 1983’te İspanya’ya tayin edilene kadar İstanbul’da yaşadılar. İspanya’ya taşındıktan sonra iki yıl boyunca herhangi bir işte çalışmadı. 1986’da Cumhuriyet Gazetesi’ne bir özlem yazısı gönderdi ve bu yazısı yayınlandı. Bu olayın ardından Kırıkkanat, Cumhuriyet Gazetesi’nin İspanya muhabiri olarak gazetecilik kariyerine devam etti.

Daha sonra Fransız eşiyle boşanıp İstanbul’a döndü. Ancak iş bulamadı ve bir süre bekledi. Bekleme sürecinin ardından Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransa temsilcisi oldu. 1992’de Milliyet Gazetesi’ne geçti ve 1996’da Milliyet’in Fransa muhabiri ve Radikal Gazetesi’nin köşe yazarı oldu.

2005-2010 yılları arasında Vatan Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaya devam etti. 2010’un sonlarına doğru Cumhuriyet Gazetesi’ne geri döndü ve burada yazılarına devam etti.

Mine Kırıkkanat, 2014’te Fethullah Gülen ve Adnan Oktar’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandı ancak beraat etti. Kırıkkanat, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Ayrıca MGK Medya adlı bir internet sitesi kurmuştur ve Fransa’da TV5 Monde kanalında yabancı gazeteciler arasında yer almaktadır.

Ayrıca, 29 Ağustos 2014’te Avrupa Birliği Bakanı olarak atanan AKP İstanbul milletvekili Volkan Bozkır’ın kuzenidir.

Mine Kırıkkanat iki kez evlilik yapmıştır. İlk evliliği 1971’de olmuş, yedi yıl sonra 1978’de boşanmıştır. İlk çocuğu çok küçükken öldü, ikinci çocuğunun adı ise Gökçe Asova’dır. İkinci evlilik deneyimi ise 1981’de Fransız kocasıyla oldu ve bu evlilik 10 yıl sürdü. Şu anda Daniel Colagrossi ile birlikte yaşamaktadır. Kırıkkanat’ın çeşitli yıllarda yayınlanan birçok kitabı bulunmaktadır.

Mine Kırıkkanat haberleri

Mine Kırıkkanat, Mine Kırıkkanat biyografisi, Mine Kırıkkanat hayatı, Mine Kırıkkanat özgeçmişi, Mine Kırıkkanat hakkında, Mine Kırıkkanat doğum yeri
Mine Kırıkkanat fotoğraf, Mine Kırıkkanat video, Mine Kırıkkanat resim, Mine Kırıkkanat kimdir?, Mine Kırıkkanat kaç yaşında?, Mine Kırıkkanat nereli,
Mine Kırıkkanat memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!