Montaigne Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Şubat.1533

Ölüm tarihi
Montaigne kaç yaşında öldü: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar
Montaigne doğum yeri: Dordogne, Fransa
Ölüm yeri: Dordogne, Fransa

Montaigne Kimdir?

Michel Eyquem de Montaigne, deneme türüne katkıları ile tanınan bir yazardır.

28 Şubat 1533’de Fransa’nın Dordogne kentinin aristokrat bir ailesinde dünyaya geldi. İki kız ve dört erkek kardeşe sahipti. Kapsamlı bir eğitim aldı ve bu süreçte Yunan ve Latin edebiyatlarına aşina oldu.

Montaigne, hayatının ilk yıllarında ailesi tarafından Fransa’nın Papessus köyündeki bir sütnineye gönderildi ve burada geçirdiği zaman boyunca Alman bir eğitmen olan Horstanus ile sadece Latince konuştu. 1539 yılında altı yaşında iken Guyenne Koleji’ne giden Montaigne, burada yedi yıl boyunca Yunanca öğrendi. Ardından 1546’da Bordeaux’da Felsefe okudu ve 1548’de Toulouse’da hukuk eğitimi aldı.

Babası 1554’te Bordeaux Belediye Başkanı oldu ve Montaigne bu dönemde onunla birlikte Paris’e seyahat etti. Üç yıl sonra da kendisi Bordeaux Belediye Meclisi’ne üye oldu.

Montaigne, 1570 yılında mecliste bulunan görevinden istifa etti ve çiftliğine yerleşip deneme yazmaya başladı.

Montaigne, deneme türünde usta olarak kabul edilir. Yazdığı 107 denemede nasıl bir tutarsızlık ve hırs bulunduğunu sergilemiştir. Edebiyatındaki Epikürcü ahlak anlayışı da dikkat çeker. Ayrıca yazılarında insan sevgisi, iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı gibi konuları işleyerek dönemine özgü bir perspektif sunmuştur. Denemeleri, Türkçe dahil birçok dilde yayımlandı.

1582 yılında Bordeaux Belediye Başkanı olan Montaigne, bu görevini 1585 yılına kadar devam ettirdi.

Montaigne, 1655 yılında Françoise de la Chassagne ile evlenmiştir. Altı kızı oldu ancak çocuklarından sadece biri çocukluk dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebildi.

Montaigne, 1592 yılında Dordogne, Fransa’da 59 yaşında hayatını kaybetti.

Montaigne haberleri

Montaigne, Montaigne biyografisi, Montaigne hayatı, Montaigne özgeçmişi, Montaigne hakkında, Montaigne doğum yeri
Montaigne fotoğraf, Montaigne video, Montaigne resim, Montaigne kimdir?, Montaigne kaç yaşında?, Montaigne nereli,
Montaigne memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!