Müfit Özdeş Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Mayıs.1943
Müfit Özdeş kaç yaşında: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar
Müfit Özdeş doğum yeri: Ankara

Müfit Özdeş Kimdir?

Ahmet Müfit Özdeş, 15 Mayıs 1943’te Ankara’da dünyaya geldi kısmen, nam-ı diğer Müfit Özdeş. Dedesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Lütfi Müfit Özdeş ve babası, İş Bankası’nın kurucularından Mithat Özdeş’di. Gençlik yıllarını İstanbul, Heybeliada’da geçirdikten ve Robert ve Özel Şişli Koleji’nde okuduktan sonra, ODTÜ’de Elektrik Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerine kaydoldu. Ancak 1960’larda gençlik hareketlerine katıldığı için üniversite eğitimini tamamlayamadı.

Özdeş, 1940’larda Baytekin alias Flash Gordon ile tanışarak bilimkurgu ve çizgi roman dünyasına adım attı. 1950’lerde Çağlayan Yayınevi tarafından yayınlanan “Yeni Dünyalara” adlı bilimkurgu serisinin 10 kitabını okuyarak bu ilgisini artırdı. 1971’deki 12 Mart muhtırasının ardından, yurt dışına taşınması sonrasında robotlarla dolu dağlarla kaplı bilimkurgu dünyasıyla olan ilgisini hiç kesmedi.

Yurt dışında plastik enjeksiyon operatörü olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra, 1975’te Çağdaş Çeviri Evi’ni kurarak bağımsız bir ticari çevirmeni oldu. 1983’te bilimkurgu ve masal türlerine ilk eserlerini verdi. Metis Yayınları tarafından yayınlanan Son Tiryaki kitabı ilk bilimkurgusu oldu.

Nostromo dergisinde çeşitli bilimkurgu yazıları yayınlandı. İngilizce öğrendikten sonra, son kırk yılını Amerikan bilimkurgu dünyasını keşfederek geçirdi.

Özdeş, korumacı bir etki yaratan “Firar” öyküsüyle TBD-Dergi’nin Bilimkurgu Ödülünü kazandı. Remzi Kitapevi tarafından yayınlanan Bilimkurgu Öyküleri’nde bir öyküsü yayınlandı. ODTÜ’de THKO kurucularından Gülay Ünüvar ile tanıştı ve evlendi.

Müfit Özdeş, eşi Tülay ile iki çocuk babasıdır ve İstanbul, Heybeliada’da yaşamaya devam etmektedir.

Müfit Özdeş’in eserleri :

Kimin Ağrır O Bağırır (1991, Kor Yayınları)
Asker Kaçağı: Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri (1991, Krrçiysk / Metis Yayınları)
Son Tiryaki (1996, Metis Yayınları)
Bilimkurgu Öyküleri (2005, Firar / Remzi Kitabevi)
Yeryüzü Müzesi (2018, Akıllı Kapı / İthaki Yayınları)
YBKY Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018 (2018, Gâzi Bilal Faciası / Paradigma Polisiye,)
İlk (Bitmeyen Sevda / İthaki Yayınları, 2021)

Çeviri :

Yüz Gün Savaşı (1978, W. Hinton’dan)

Müfit Özdeş haberleri

Müfit Özdeş, Müfit Özdeş biyografisi, Müfit Özdeş hayatı, Müfit Özdeş özgeçmişi, Müfit Özdeş hakkında, Müfit Özdeş doğum yeri
Müfit Özdeş fotoğraf, Müfit Özdeş video, Müfit Özdeş resim, Müfit Özdeş kimdir?, Müfit Özdeş kaç yaşında?, Müfit Özdeş nereli,
Müfit Özdeş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!