Mümtaz Soysal Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Eylül.1929

Ölüm tarihi
Mümtaz Soysal kaç yaşında öldü: 90
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Hukuk Adamı, Yazar, Siyasetçi
Mümtaz Soysal doğum yeri: Zonguldak
Ölüm yeri: Beşiktaş, İstanbul

Mümtaz Soysal Kimdir?

15 Eylül 1929’da Zonguldak’da dünyaya gelen Mümtaz Soysal, eğitimini Galatasaray Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı, sonrasında Ankara Üniversitesi’nde Siyaset bilimi master derecesi elde etti. Kendisi, Ankara Üniversitesi’nde İdare Hukuku Asistanı ve Anayasa Hukuku Profesör Yardımcısı olarak görev aldı ve 1969’dan beri Anayasa hukuku konusunda uzman bir profesör olarak dersler verdi.

Kurucu Meclis Üyesi olmanın yanı sıra, Akdeniz Toplumsal Araştırma Konseyi Başkanı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı olarak da görev yaptı. Görevini devam ettiriken 1971’de Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından hapsedildi ve komünizm propagandası suçlamasıyla 6 yıl 8 ay hapis cezası ve kamu haklarından mahrum kalma kararıyla karşılaştı ve toplamda 14.5 ay Mamak Cezaevinde kalışı sebebiyle ün kazandı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Yürütme Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi, Kıbrıs Türk tarafına anayasa danışmanı oldu ve Ankara milletvekili olarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye hizmet etti. Mümtaz Soysal, Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunurken Başbakan Tansu Çiller’le karşıtlığını devam ettirdi.

Başarılı bir gazeteci olarak Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Çeşitli anayasa değişikleri üzerinde çalıştı ve Anayasa Mahkemesi’ne gitme kararında öncü oldu. Solun yeni yapılanmasına öncülük ettikten sonra DSP’ye geçiş yapıp, buradan Zonguldak milletvekili seçildi. Ancak, DSP lideri Bülent Ecevit ile çatıştı ve DSP’den ayrıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin anayasasını yazma görevini üstlendi ve Rauf Denktaş’a danışmanlık yaptı. Cezaevinde yattığı zaman Sevgi Soysal ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu.

Mümtaz Soysal, Fransızca ve İngilizce dillerini aktif olarak kullandı ve çeşitli ödüller kazandı. Bu ödüller arasında UNESCO’nun İnsan Hakları Eğitimi Ödülü, Türk Kalkınma Vakfı Ödülü ve Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet” ödülü bulunuyor.

Bağımsız Cumhuriyet Partisini 2002’de kuran Soysal, 2013’te Alzheimer hastalığı nedeniyle tedavi gördü ve 11 Kasım 2019’da hayatını kaybetti. Kendisinin birçok değerli eseri bulunmaktadır.

Mümtaz Soysal haberleri

Mümtaz Soysal, Mümtaz Soysal biyografisi, Mümtaz Soysal hayatı, Mümtaz Soysal özgeçmişi, Mümtaz Soysal hakkında, Mümtaz Soysal doğum yeri
Mümtaz Soysal fotoğraf, Mümtaz Soysal video, Mümtaz Soysal resim, Mümtaz Soysal kimdir?, Mümtaz Soysal kaç yaşında?, Mümtaz Soysal nereli,
Mümtaz Soysal memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!