Murat Göğebakan Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Ekim.1968

Ölüm tarihi: 31 Temmuz 2014
Murat Göğebakan kaç yaşında öldü: 46
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Şarkıcı
Murat Göğebakan doğum yeri: Adana
Ölüm yeri: İstanbul

Murat Göğebakan Kimdir?

Murat Göğebakan, Türkiye’nin ünlü sanatçılarından biri olup 9 Ekim 1968 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Anne adı Hatice, baba adı Hasan olan sanatçının geçmişi hem Malatya’dan hem de Gaziantep’den kökleri bulunmakta. Babası ve annesi Almanya’da çalıştığından küçük yaşlarda Adana ve Almanya arasında mekik dokuyarak büyümüştür.

İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamlayan sanatçı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na başlamıştır. Bitirdiği konservatuvar sonrasında Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmuştur. Bu dönemde dergah eğitimi alıp, gitar kursları vermiş ve çeşitli barlarda çalışmıştır.

1995 yılına kadar Adana’da kalan Göğebakan, bir albüm yapma hayaliyle İstanbul’a taşınmıştır. 1996 yılında “Ben Sana Aşık Oldum” adını taşıyan ilk albümünü çıkararak büyük başarı yakalamıştır. Bu albümün getirdiği başarı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreni’nde “Yılın şarkısı”, “En iyi söz”, “En iyi beste”, “En iyi Rock” ve “En iyi Çıkış Yapan” kategorilerine aday olurken, “En iyi çıkış yapan erkek sanatçı” ödülünün sahibi olmuştur.

Bundan sonraki dönemde Sindoma Müzik’i kurmuştur ve bu etiketle “Sen Rahatına Bak”, “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” ve “Merhaba” adlı albümlerini çıkararak müziğine devam etmiştir. 2000 yılında Sema Bekmez ile evliliğe adım atan Göğebakan, 2002’de çıkardığı “Ayyüzlüm” albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bunları takiben çıkardığı “Yaralı” ve”Sana Olan Aşkım Şahit” albümleriyle başarısını sürdürürken, bu dönemde “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isimli bir kitap da yayınlamıştır.

Buna ek olarak Murat Göğebakan, genç yaşlarındayken evlilik yapmış ancak 1994’te bu evlilikten ayrılmıştır. Bu ilişkisinden bir de çocuğu olan sanatçı, 2001’de ikinci evliliğini Sema Bekmez ile yapmış fakat ayrılık 2011’de gelmiştir.

Türk sanatçıları Erkin Koray, Cem Karaca, Edip Akbayram, Barış Manço gibi isimlerin yanı sıra dünya gruplarından Deep Purple ve Led Zeppelin’den esinlendiğini belirten sanatçı, müzik yaşamına büyük bir neşeyle devam ediyordu. Ancak 2 Mayıs 2009’da hastanede kontrole gittiğinde kan kanseri teşhisi konuldu, navayı olumlu şekilde atlattı ancak mücadelesi başarıya ulaşmadı.

Türk müzik dünyasını hüzne boğan sanatçı Murat Göğebakan, 31 Temmuz 2014’te 46 yaşında hayata veda etmiştir.

Murat Göğebakan Albümleri

Ben Sana Aşık Oldum (1997)

Sen Rahatına Bak (1998)

Tek Suçum Seni Sevmekmiş (1999)

Merhaba (2000)

Sindomax (2000)

Ay yüzlüm (2002)

Yaralı (2004)

Aynı Mahallenin Çocukları (2004)

Sana Olan Aşkım Şahit (2005)

Geçmişten Geleceğe Yunus Emre (2005)

Sevgiliye (2007)

Bahar (2007)

Aşıklar Yolu (2010)

Aşkın Gözyaşları (2012)

Murat Göğebakan haberleri

Murat Göğebakan, Murat Göğebakan biyografisi, Murat Göğebakan hayatı, Murat Göğebakan özgeçmişi, Murat Göğebakan hakkında, Murat Göğebakan doğum yeri
Murat Göğebakan fotoğraf, Murat Göğebakan video, Murat Göğebakan resim, Murat Göğebakan kimdir?, Murat Göğebakan kaç yaşında?, Murat Göğebakan nereli,
Murat Göğebakan memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!