Mustafa Kandıralı Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1930

Ölüm tarihi
Mustafa Kandıralı kaç yaşında öldü: 90
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Mustafa Kandıralı doğum yeri: Kandıra, İzmit
Ölüm yeri: İstanbul

Mustafa Kandıralı Kimdir?

1930 doğumlu Mustafa Kandıralı, İzmit’in Kandıra ilçesinden çıkma bir müzisyen ve klarnetçidir. Gerçek adı Mustafa Kadıoğlu olmasına rağmen, soyadını bestekar Selahattin Pınar’ın önerisi üzerine Kandıra’lı olduğu için Kandıralı olarak değiştirdi. Selanik göçmeni bir ailenin çocuğu olan Mustafa’nın babası, İzmit’in Ağaçlı Köyü’nde dünyaya geldi ve daha sonra ailesini Kandıra’ya taşıdı. Annesi Fahriye Hanım ise “Emincaazlar” adıyla tanınan zengin bir ailenin kızı.

Ailesinin maddi durumunun zorluğu nedeniyle ortaokula devam edemeyen Mustafa, klarnet çalmayı amatör düzeyde bilen babası tarafından 13 yaşında Kandıra Halkevi’ne kaydedildi. Orada ud çalmaya başladı, ancak klarnete olan ilgisi ve sevgisi müzisyen Şükrü Tunar’ın radyo performansını dinlemesi ile daha da arttı. Babasının klarnetini gizlice çalmaya başladı ve 15 yaşında, İstanbul’a geldi.

İstanbul’a ulaşan Mustafa Kandıralı müzik kariyerini başlatmak için müzisyenler kahvesine geçti ve bu mekanda Ama Recep ve Kanuni Sıtkı Bey ile karşılaştı. İstanbul Radyosu’nda 1957 yılından itibaren çalışmaya başladı. Besteleri ve performansları nedeniyle plak şirketlerinin dikkatini çekti ve ilk plağını ‘Salon Çiftetellisi’ adıyla çıkardı.

Kariyerinde birçok ödül kazanan Mustafa Kandıralı, sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da adını duyurdu. 1960’ların ilişkisinde Amerika’da konser turuna çıktı ve ünlü cazcı Louis Armstrong ile birlikte çaldı. Şükrü Tunar’ın 1962’deki ölümünün ardından yerini aldı ve 1980’lerin ortasına kadar Zeki Müren’e eşlik etti.

Çalışkanlığı ve esprili kişiliği ile seyirciyle ve çalışma arkadaşlarıyla olan saygısı nedeniyle müzik dünyasında adını duyurdu. Ayrıca, birçok sanatçıya eşlik etti ve kendi adına çıkan yaklaşık 150 plak ve 20’den fazla kaset yaptı.

Mustafa Kandıralı, 2020’de 90 yaşında çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Müzik kariyerinin yanı sıra film ve dizi oyunculuğu da yaptı.

Mustafa Kandıralı haberleri

Mustafa Kandıralı, Mustafa Kandıralı biyografisi, Mustafa Kandıralı hayatı, Mustafa Kandıralı özgeçmişi, Mustafa Kandıralı hakkında, Mustafa Kandıralı doğum yeri
Mustafa Kandıralı fotoğraf, Mustafa Kandıralı video, Mustafa Kandıralı resim, Mustafa Kandıralı kimdir?, Mustafa Kandıralı kaç yaşında?, Mustafa Kandıralı nereli,
Mustafa Kandıralı memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!