Naci Çelik Berksoy Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Eylül.1947
Naci Çelik Berksoy kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yönetmen
Naci Çelik Berksoy doğum yeri: Zonguldak

Naci Çelik Berksoy Kimdir?

Naci Çelik Berksoy, Konya Kadınhanı’nda kökleri bulunan bir aileden gelmektedir. 4 Eylül 1947’de Zonguldak’ta fizik ve kimya öğretmeni olan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi taşınması sebebiyle ilkokulu Bursa’da okudu ve daha sonra Konya ve İstanbul’a taşındı. Edebiyata lise döneminde ilgi duymaya başlayan Berksoy, eğitim hayatına İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu’nda devam etti ve buradan mezun oldu. Mesleki hayatına SETEM Denetleme Kurulu üyeliği ve Film Yönetmenleri Derneği üyeliği ile devam etti.

Berksoy’un profesyonel kariyeri 1969 ve 1975 yılları arasında eleştirmen olarak çalışmaya başlamasıyla şekillendi. Farklı gazete ve dergilerde yazılar yayımladı. Aynı zamanda, Hulki Aktunç ve Taylan Altuğ ile birlikte “Türkiye Defteri” adlı aylık derginin kuruculuğunu yaptı. Berksoy, dergide Kemal Tahir’in fikirlerini de içeren yazılar yazdı ve derginin ana konuları Marksizm ve Osmanlı’nın Batılaşması oldu.

Berksoy’un edebiyat ve eleştirel yazarlık kariyeri boyunca tanıştığı isimler arasında Halit Refiğ, Metin Erksan, Atıf Yılmaz ve Erdoğan Tokatlı gibi önemli sinema yazarları ve yönetmenler bulunmaktadır. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü döneminde Berksoy, edebiyat programları yapmak üzere TRT’de çalışmaya başladı. Ancak, daha önce yazdığı bazı yazılar nedeniyle açılan davalar nedeniyle kadrolu bir işe alınamadı ve sözleşmeli olarak çalıştı.

Berksoy, TRT’de çeşitli edebiyat programları yaptı. Peyami Safa’nın “Yalnızız” ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Yaz Yağmuru” adlı romanlarından skeçler hazırladı ve ardından “Hayatım Roman” adlı bir dizi çekti. Berksoy’un ilk yönetmenlik deneyimi Ayşe Saşa’nın yazdığı “Mahalle Kahvesi” adlı bir televizyon filmi oldu.

Naci Çelik Berksoy, birçok televizyon dizisi ve filmin yönetmenliğini de üstlenmiştir. 2000 yılında Samim Utku tarafından TV’ye uyarlanan and Şemsi İnkaya’nın rol aldığı “Üvey Baba” adlı dizinin yönetmenliğini Ahmet Hoşsöyler ve Tunca Yönder ile birlikte gerçekleştirdi.

2014 yılında paralel yapı iddialarıyla gözaltına alınıp, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Çeşitli kitaplara ve belgesellere imza atan Naci Çelik Berksoy, aynı zamanda birçok filmde yönetmenlik ve senaryo yazarlığı yaptı.

Naci Çelik Berksoy haberleri

Naci Çelik Berksoy, Naci Çelik Berksoy biyografisi, Naci Çelik Berksoy hayatı, Naci Çelik Berksoy özgeçmişi, Naci Çelik Berksoy hakkında, Naci Çelik Berksoy doğum yeri
Naci Çelik Berksoy fotoğraf, Naci Çelik Berksoy video, Naci Çelik Berksoy resim, Naci Çelik Berksoy kimdir?, Naci Çelik Berksoy kaç yaşında?, Naci Çelik Berksoy nereli,
Naci Çelik Berksoy memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!