Nadir Nadi Abalıoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Haziran.1908

Ölüm tarihi
Nadir Nadi Abalıoğlu kaç yaşında öldü: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Gazeteci, Yazar
Nadir Nadi Abalıoğlu doğum yeri: Fethiye
Ölüm yeri: İstanbul

Nadir Nadi Abalıoğlu Kimdir?

Türk gazetecilik dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan ve uzun yıllar boyunca Cumhuriyet Gazetesi’nin başyazarı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Nadir Nadi, aynı zamanda gazetenin kurucusu Yunus Nadi Abalıoğlu’nun oğludur. Nadir Nadi, kariyerindeki başarılarından dolayı TÜYAP Kitap Fuarı’ndan Onur Yazarı ödülünü almıştır.

23 Haziran 1908 tarihinde Fethiye’nin Kaya Köyü’nde doğan Nadir Nadi Abalıoğlu, İstanbul’daki Nişantaşı Yeni Mektep’te ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’nde öğrenim görmeye başladı. Ancak Kurtuluş Savaşı’nın patlak vermesiyle okulunu yarıda bırakarak babasıyla beraber Ankara’ya taşındı. Lise eğitimini 1930 yılında tamamlayan Nadi, daha sonra İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler eğitimi aldı.

Yurt dışında yaşadığı süre boyunca Cumhuriyet Gazetesi’ne dış haberleri telgrafla göndermek suretiyle gazetecilik kariyerine başlayan Nadir Nadi, İstanbul’a döndükten sonra yeni dönemin getirdiği sorumluluklarla gazetenin çeşitli birimlerinde görevlendirmelerine devam etti ve bu süre zarfında köşe yazıları da yazdı.

Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Nadi, 1938-1941 yılları arasında aynı okulda sosyoloji dersleri verdi. Babasının 1945 yılında vefatının ardından Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetimine ve başyazarlık görevine getirildi ve bu görevini 1991 yılına kadar sürdürdü.

1944 yılında şair Celal Sahir Erozan’ın kızı Berin Nadi ile evlenen Nadir Nadi, ayrıca 1950-1957 yılları arasında Muğla ve İstanbul’da bağımsız milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Kısa bir süre sonra Avrupa Konseyi’ne bağımsız Türk delegesi olarak seçilen Nadi, bu görevini 6 yıl boyunca sürdürdü.

1988’de TÜYAP Kitap Fuarı tarafından Onur Yazarı seçilen Nadir Nadi, 20 Ağustos 1991 tarihinde hayatını kaybetti. Hayatının çeşitli dönemlerinde birçok eser vermiştir.

Nadir Nadi Abalıoğlu haberleri

Nadir Nadi Abalıoğlu, Nadir Nadi Abalıoğlu biyografisi, Nadir Nadi Abalıoğlu hayatı, Nadir Nadi Abalıoğlu özgeçmişi, Nadir Nadi Abalıoğlu hakkında, Nadir Nadi Abalıoğlu doğum yeri
Nadir Nadi Abalıoğlu fotoğraf, Nadir Nadi Abalıoğlu video, Nadir Nadi Abalıoğlu resim, Nadir Nadi Abalıoğlu kimdir?, Nadir Nadi Abalıoğlu kaç yaşında?, Nadir Nadi Abalıoğlu nereli,
Nadir Nadi Abalıoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!