Narges Mohammedi Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Nisan.1972
Narges Mohammedi kaç yaşında: 51
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Aktivist, Gazeteci, Yazar
Narges Mohammedi doğum yeri: Zencan, İran

Narges Mohammedi Kimdir?

Nobel Barış Ödülü’nün 2023 sahibi olan, insan hakları savunucusu Narges Mohammedi, 21 Nisan 1972’de Zencan, İran’da doğmuştur. Narges Safie Mohammadi isminde doğan bu kadın aktivist, aşçı ve çiftçi bir baba ve Özra Bazargan isimli annenin çocuğudur. Kardeşi olan Narges Mohammedi, hayatının çocukluk ve gençlik dönemlerini Korveh, Karaj ve Oshnaviyeh’de geçirerek büyümüştür. Eğitim hayatına Kazvin Şehri’nde bulunan Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi’nde devam eden Mohammedi, bu üniversiteden fizik diploması alarak mühendis olmuştur.

Öğrenciyken kadın haklarını savunan makaleler yazmış, bu sebeple de Aydınlanmış Öğrenci Grubu (Tashakkol Daaneshjuyi Roshangaraan) adlı siyasi öğrenci grubunun bir kaç toplantısında tutuklanmıştır. Dağcılığa olan ilgisi ile de tanınan Mohammedi, siyasi faaliyetleri sebebi ile dağcılık aktivitelerini sonlandırmak zorunda kalmıştır.

Üniversite hayatının ardından bir yapı denetim firmasında mühendis olarak çalışmaya başlayan Narges Mohammedi, bu süreçte çeşitli reformist gazetelerde gazetecilik de yapmış, Reformlar, Strateji ve Taktikler isimli bir kitap dahi yayınlamıştır.

2003 yılında İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’ne (DHRC) dahil olmuş ve burada müdür yardımcısı ve sözcü görevlerini üstlenmiştir. Bu görevlerinin neticesinde 2010 yılında bir ay hapis yatmıştır.

Narges Mohammedi, insan haklarına olan desteği nedeniyle 2016’da Devrim Mahkemesi tarafından “ölüm cezasının kaldırılması için kampanya yürütme” suçundan 16 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Ancak 2020’de getirilen bir yasa indirimi ile 4 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştır.

1999 yılında gazeteci ve yazar Taghi Rahmani ile evlenmiş olan Mohammedi’nin Kiana Rahmani ve Ali Rahmani adlı ikiz çocukları bulunmaktadır. Eşi, 14 yıl boyunca hapis yattıktan sonra 2012’de çocuklarıyla birlikte Fransa’ya taşınmıştır. Ancak Narges Mohammedi, İran’da kalarak insan hakları savunuculuğuna devam etmiştir.

1998 yılında ilk kez İran hükümetini eleştirdiği gerekçesiyle tutuklanmış, bir yıl hapis yatmıştır. Nisan 2010’da DHRC üyeliği nedeniyle İslam Devrim Mahkemesi’ne çağrılmış, kısa bir süre kefaletle serbest bırakılmış ancak bir kaç gün sonra yeniden tutuklanıp bir ay süre ile Evin hapishanesinde gözaltına alınmıştır.

2011’de yeniden yargılanan Mohammedi, “ulusal güvenliğe karşı hareket, DHRC’ye üyelik ve rejime karşı propaganda” suçlamalarıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Hapis cezası 2012’de 6 yıla indirilmiş ve temyiz mahkemesi tarafından onaylanmıştır.

Narges Mohammedi’nin, düşünce mahkumu sayılmasına dair 2012 yılında Uluslararası Af Örgütü tarafından bir açıklama yapılmıştır. Bu çağrıya birçok ülkeden destek gelmiş ve Mohammedi 31 Temmuz 2012’de hapishaneden serbest bırakılmıştır.

2014’te, Evin cezaevinde işkence sonucu hayatını kaybeden Sattar Beheshti’nin mezarında bir konuşma yaptığı için 2015’te yeniden tutuklanmıştır. Devrim Mahkemesi tarafından “yasadışı grup kurma” ve “ulusal karşı toplantı ve gizli anlaşma” suçlamalarıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak 2020’de serbest bırakılmıştır.

2021’in Aralık ayında ise, sosyal medya üzerinden yayınladığı bir video üzerine, hapis halindeyken aleyhine açılan bir dava nedeniyle iki kez daha mahkemeye çağrılmıştır. Videoda mahkemeye çıkmayı reddettiğini ve verilen tüm kararlara uymayacağını belirtmiştir. Ayrıca videoda, kendisinin ve diğer kadınların cezaevinde maruz kaldığı cinsel istismar ve kötü muameleyi anlatmış ve bu konuda 24 Aralık’ta yaptığı şikâyetin hala yanıtsız olduğunu belirtmiştir.

Tahran 2. Ceza Mahkemesi, 2021’in Mayıs ayında Narges Mohammedi’yi çeşitli suçlamalar nedeniyle iki yıl hapis, 80 dayak ve iki ayrı para cezasına çarptırmıştır. Bu cezanın ardından dört ay geçtikten sonra, bu cezayı çekmek için celp almış ancak hüküm veren mahkumiyet kararını adil bulmayan Mohammedi, ceza çağrısına cevap vermemiştir.

16 Kasım 2021’de Karaj kentinde tutuklanan Mohammedi, bu tarihten itibaren Tahran Evin Hapishanesi’ndeki tutuklu bulunmaktadır. İfade özgürlüğü ve kadın haklarına yönelik faaliyetleri nedeniyle 13 defa tutuklanmış, hapse atılmış ve toplamda 31 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca, Mohammedi’nin gazeteci olan eşi, 1981 ve 2005 yılları arasında toplamda 5000 gün hapis yatmış ve İran’ın en çok tutuklanan gazetecisi olmuştur.

Evin Cezaevi’ndeki kadınlar hakkında detaylı bir rapor veren Mohammedi, 2023 yılında Olof Palme Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı yıl, tüm bunlara rağmen hapishaneye devam ederken “İran’daki kadınlara yönelik baskıya karşı mücadelesi ve genel olarak insan hakları ve özgürlüklerini teşvik eden çabaları” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu süreçte, Nobel Komitesi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu birçok insan hakları örgütü Muhammedi’nin derhal serbest bırakılmasını talep etmiştir.

Ödülleri :
2009 – Alexander Langer Ödülü
2011 – İsveç hükümetinin uluslararası insan hakları ödülü / Per Anger Ödülü
2016 – Weimar İnsan Hakları Ödülü
2018 – Amerikan Fizik Derneği’nden Andrei Sakharov Ödülü (APS)
2022 – BBC’nin ilham veren ve etkili 100 kadını arasında tanınma
2023 – İsveç Olof Palme Vakfı’ndan Olof Palme Ödülü (Marta Chumalo ve Eren Keskin ile ortaklaşa)
2023 – Nobel Barış Ödülü

Kitapları:
2022 – White Torture: Interviews with Iranian Women Prisoners
2023 – Choose Your Cookie Settings

Narges Mohammedi haberleri

Narges Mohammedi, Narges Mohammedi biyografisi, Narges Mohammedi hayatı, Narges Mohammedi özgeçmişi, Narges Mohammedi hakkında, Narges Mohammedi doğum yeri
Narges Mohammedi fotoğraf, Narges Mohammedi video, Narges Mohammedi resim, Narges Mohammedi kimdir?, Narges Mohammedi kaç yaşında?, Narges Mohammedi nereli,
Narges Mohammedi memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!