Natalia Gutman Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Kasım.1942
Natalia Gutman kaç yaşında: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Müzisyen
Natalia Gutman doğum yeri: Kazan Rusya (SSCB)

Natalia Gutman Kimdir?

Dünyaca ünlü Rus viyolonsel sanatçısı Natalia Grigoryevna Gutman, 14 Kasım 1942’de Kazan, Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nde dünyaya geldi. Moskova’da büyüyen Gutman, müziğe olan ilgisini henüz 5 yaşında iken yaşadı. İlk müzik eğitimlerini büyükbabası Anisim Berlin ve Profesör Galina Kozolupova’dan alan Gutman, daha sonra Moskova Konservatuvarı’nda eğitim almaya başladı ve bu esnada ünlü viyolonselist Mistislav Rostropovich, piyanist Sviatoslay Richter ve viyolonselist olan eşi Oleg Kagan’la birlikte çalışma fırsatı buldu.

1967’de Kazanlı Natalia Gutman, Münih ARD Müzik Yarışması’nı kazanarak uluslararası arenada kendi çapında büyük bir başarıya imza attı. Bu başarısının ardından tüm dünyada çeşitli performanslar sergiledi. Viyana ve Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, Münih ve St. Petersburg Filarmoni, Concertgebouw Orkestrası gibi saygın orkestralarla çok sayıda kıtada konserler verdi.

Gutman, Amerika, Avrupa ve Japonya gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde turneler düzenledi ve birçok uluslararası müzik yarışmaları gerçekleştirdi. Çağdaş oda müziği de dahil olmak üzere bir çok farklı alanda kendini göstermiş olan sanatçı, Alfred Schnittke’nin sonat ve ilk viyolonsel konçertosunun prömiyerini yaptı ve bu eserler ona ithaf edildi. Bach’ın solo setleri, Moskova, Berlin, Münih, Madrid, Barselona gibi dünya kentlerinde Gutman tarafından sunuldu.

2008 yılında, Gutman, Yuri Bashmet, Viktor Tretjakov ve Vassily Lobanoy ile birlikteyken bir kuartet turnesi düzenleyerek birçok Avrupa şehrini ziyaret etti. Sviatoslav Richter eşliğindeki Chopin cello sonatı yorumu, önemli recitallerinden biri olarak kabul edilir. Gutman, Shostakovich’s cello konçertosu ve Dvorak op 104 si minor cello konçertosunun kaydını da yaptı.

Natalia Gutman, genç müzisyenler ile çalışmayı ve onlara eğitim vererek onların da başarılı olabilmeleri için Musikhochschule Stuttgart’ta çokça zaman geçirdi. Ayrıca, eşi Oleg Kagan’la birlikte Bavyera Alpleri’nde uluslararası bir oda müziği festivali başlattı. 2005 yılında Gutman’a Federal Almanya Başkanı Köhler tarafından en yüksek Alman nişanı olan “Bundesverdienstkreuz 1. Klasse” ödülü verildi ve 2006 yılında da Londra Kraliyet Müzik Koleji üyeliğine aday gösterildi. “Seacross Managemeru Ltd. Strings Unlimited” tarafından 1731 yapımı olan ve İtalyan şehri Cremona’da yapılan “Guarneri del Gesu” viyolonseli çalmaktadır. Bu çello, ona bu şirket tarafından armağan edilmiştir.

Natalia Gutman haberleri

Natalia Gutman, Natalia Gutman biyografisi, Natalia Gutman hayatı, Natalia Gutman özgeçmişi, Natalia Gutman hakkında, Natalia Gutman doğum yeri
Natalia Gutman fotoğraf, Natalia Gutman video, Natalia Gutman resim, Natalia Gutman kimdir?, Natalia Gutman kaç yaşında?, Natalia Gutman nereli,
Natalia Gutman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!