Neil Gaiman Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Kasım.1960
Neil Gaiman kaç yaşında: 63
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Neil Gaiman doğum yeri: Portchester, Hampshire, İngiltere

Neil Gaiman Kimdir?

Neil Gaiman, modern fantastik ve bilim kurgu alanında adını duyurmuş bir yazardır. Çizgi romanlardan, filmlere kadar geniş bir yelpazede eserleri bulunan Gaiman, Hugo, Nebula ve Bram Stoker gibi sektörün prestijli ödüllerini bir araya getirmiştir.

10 Kasım 1960’ta İngiltere’nin Portchester kasabasında doğan Gaiman, Church of England okullarında eğitim aldı. J.R.R Tolkien, Edgar Allan Poe, Ursula Le Guin gibi yazarların fantastik kurgu eserlerini ve Roger Zelazny, Robert A.Heinlein gibi bilim kurgu yazarlarını büyük bir ilgiyle takip etti. Bu ilgisi sonucunda, gazetecilik mesleğine adım attı ve burada ileride kitaplarını basmayı umduğu yayıncılarla tanıştı.

İlk kitabı, Duran Duran adlı müzik grubunun biyografisi oldu. Çeşitli İngiliz dergilere de yazılar yazan Gaiman, aynı zamanda British Fantasy Society’ye yazılarını gönderdi.

Grafik roman konusunda önemli bir isim olan Alan Moore’dan etkilenen Gaiman, grafik roman senaryosu yazmaya başladı. İlk olarak Marvelman’ı tamamladı ve ardından Future Shock, Violent Cases, Black Orchield gibi eserler yazdı.

Gaiman’ın büyük çıkışı ise 1989’da Sandman’le oldu. Bu çizgi roman serisi, 1989-1996 arasında 75 fasikül olarak sürdü ve daha sonra eklemelerle 11 cilt oldu.

Sandman’den sonra, Elric, Lady Justice, Shadow Death gibi eserler yazdı ve 2009’da Batman R.I.P. serisi için “Whatever Happened to the Caped Crusader” adlı senaryoyla geri döndü.

Grafik romanların dışında, Neil Gaiman, uzun romanlar ve kısa hikayeler de yazdı. Terry Pratchett ile birlikte yazdığı “Good Omens” dünya çapında bir ün kazandırdı. Bu roman, ardından 1996’da “Neverwhere”, 1999’da “Stardust” ve 2001’de “Amerikan Tanrıları” ile izlendi.

Amerikan Tanrıları’ndan sonra yazdığı “Anansi Boys” romanı, New York Times Best Seller listesinde bir numaraya yükseldi. Gaiman’ın son romanı, 2008 tarihinde çocuklar için yazdığı “The Graveyard Book” oldu.

Amerikan Tanrıları adlı kitabı yazarken bir blog başlatan Gaiman, çalışmalarının sürecini ve hayatındaki önemli anları paylaşıyor. Yazar, halen Minneapolis, Minnesota, A.B.D’deki Addams Family House’da yaşıyor ve şarkı sözü yazarı Amanda Palmer ile uzun süreli bir ilişkisi var.

Not: Gaiman, ünlü eserlerinden bazılarını hem çizgi roman, hem de roman biçiminde yazmıştır. Bu yüzden bazı eserlerin iki kategoride de adının bulunması normaldir. Neil Gaiman’ın eserlerinden bazıları aşağıda yer alıyor:

Romanlar; Good Omens (1990), Neverwhere (1996), Stardust (1999), American Gods (2001), The Graveyard Book (2008)

Çizgi ve Grafik Romanlar; Future Shock (2008), The Sandman (1989-1996), Miracle Man (1990-1992), Books of Magic (1990-1993), Death (1994)

Film ve Televizyon; Neverwhere (1996), Mirror Mask (2005), Beowulf (2007), Coraline (2009)

Neil Gaiman haberleri

Neil Gaiman, Neil Gaiman biyografisi, Neil Gaiman hayatı, Neil Gaiman özgeçmişi, Neil Gaiman hakkında, Neil Gaiman doğum yeri
Neil Gaiman fotoğraf, Neil Gaiman video, Neil Gaiman resim, Neil Gaiman kimdir?, Neil Gaiman kaç yaşında?, Neil Gaiman nereli,
Neil Gaiman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!