Nejat Birecik Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1963
Nejat Birecik kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Nejat Birecik doğum yeri: İskenderun

Nejat Birecik Kimdir?

İskenderun’da 1963 yılında doğan Nejat Birecik, babasının memur olması sebebiyle ilkokul ve ortaokul eğitimini Karabük’te tamamladı ve daha sonra İskenderun Anadolu Lisesi’ne geçti. Lisenin ardından tiyatro konusunda yeteneklerini geliştiği Devlet Konservatuvarı’nda eğitim alma kararı verdi. Birecik, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde lisans eğitimine başladı. Haldun Dormen, Yıldız Kenter ve Güngör Dilmen gibi değeğerli tiyatrocuların eğitim verdiği bu bölümden 1990 yılında mezun oldu. Konservatuvar mezuniyetinin ardından, Dormen Tiyatrosu ve Tiyatro Stüdyosu gibi özel tiyatrolarda çalışmalar yaptı.

Birecik, 1996 yılında kısa bir süre için Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etti. Dönüşünde ise dizi oyunculuğuna başladı. 2000 yılında, Kenan Işık’ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. 2003 ve 2007 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmen Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevleri üstlendi.

2007 ve 2009 yılları arasında vekâleten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürüttü ve 2009 ile 2012 yılları arasında aynı görevi asaleten üstlendi. 2012 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Stratejist Müşavir olarak genel sanat yönetmeni kadrosuna dahil oldu. Hem sahnede hem de ekranlarda boy gösteren Birecik, TRT Kültür Başdanışmanı olarak görev yaptı ve bunun yanında dizi ve sinema filmlerinde rol alsıladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen ‘Rita’ isimli oyunla 2008’de ‘Direklerarası En İyi Reji Ödülü’nü aldı ve pek çok atölye çalışmasında katıldı. 2012’de “Seksenler” dizisinde “Berber Recep” karakterine hayat verdi. Bu dizi Müfit Can Saçıntı ve Birol Güven’in yönetimindeydi ve Birecik, bu dizide Rasim Öztekin, Özlem Türkad, Şoray Uzun, Serhat Kılıç, İlker Ayrık, Yasemin Çonka, Ayşe Tolga, Ceyhun Fersoy, Suzan Kardeş, Pelin Akil, Necmi Yapıcı, Begüm Öner, Berat Yenilmez, Atilla Arcan, Hakan Bulut ile birlikte oynadı.

Birecik, 2000 yılında Hilal Birecik ile evlendi ve bir kızları var, adı Defne. Ayrıca 2014 tarihinde vekaleten Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atandı ve bu görevi 2017’den 2018’e kadar yürüttü. Daha sonra 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı.

Kariyeri boyunca birçok dizi ve filmlerde oynadı. Bu roller, “En Uzun Yüzyıl”, “Seksenler”, “Babam Sağolsun”, “Çocuklar Duymasın”, “Memlekette Demokrasi Var”, “Kısa’ca Ramazan: Bir Küçüğün Ramazan Anıları”, “Canım Ailem”, “Zoraki Koca”, “Son Tercih”, “Sınav”, “Kız Babası”, “Kadın Severse”, “Maskeli Beşler: İntikam Peşinde”, “Erkek Tarafı”, “Çocuklar Ne Olacak”, “Sihirli Lamba”, “Hababam Sınıfı Askerde”, “Alacakaranlık”, “Çocuklar Duymasın”, “Vaka-i Zaptiye”, “Koçum Benim”, “Beşik Kertmesi”, “Şen Kahkahalar”, “Yeditepe İstanbul”, “Eyvah Kızım Büyüdü”, “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar”, “Hayal Kurma Oyunları”, “Güle Güle”, “Aşkın Dağlarda Gezer”, “Güldüren Cazibe”, “Hastane” ve “Küçük ve Sonsuz Yürek” olarak sayılabilir.

Nejat Birecik haberleri

Nejat Birecik, Nejat Birecik biyografisi, Nejat Birecik hayatı, Nejat Birecik özgeçmişi, Nejat Birecik hakkında, Nejat Birecik doğum yeri
Nejat Birecik fotoğraf, Nejat Birecik video, Nejat Birecik resim, Nejat Birecik kimdir?, Nejat Birecik kaç yaşında?, Nejat Birecik nereli,
Nejat Birecik memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!