Nejat Yavaşoğulları Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Temmuz.1950
Nejat Yavaşoğulları kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Mimar, Müzisyen
Nejat Yavaşoğulları doğum yeri: Beykoz, İstanbul

Nejat Yavaşoğulları Kimdir?

Nejat Yavaşoğulları, Türk rock müziğine önemli katkılar sağlamış bir isimdir. 22 Temmuz 1950 tarihinde İstanbul, Beykoz’da doğan Yavaşoğulları’nın asıl adı, Mehmet Nejat Yavaşoğulları’dır. İlkokulda başladığı müzik kariyerine lise yıllarında gitar çaldığı dönemlerle devam etti. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olan Yavaşoğulları, Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne devam etti ve buradan mezun oldu.

Üniversite yılları boyunca Nejat Yavaşoğulları, değişik müzik gruplarının bir parçası oldu. 1975 yılında, Reha ile birlikte “Caniko” adlı şarkısıyla birlikte Eurovision Türkiye finaline katıldı, ancak dereceye giremedi. 1980’li yıllarda, Ferhan Şensoy Ortaoyuncular’ındaki teatral müzik çalışması ile Altın Portakal Ödülü’nü kazandı.

1986’dan bu yana, kurucusu olduğu Türk rock müzik grubu Bulutsuzluk Özlemi’nde besteci, söz yazarı ve solist olarak görev yapıyor. Şarkılarını, toplumsal konular ile özgürlük teması üzerine odaklanan Yavaşoğulları, mimar olarak restorasyon çalışmaları yapma ve Işık Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapma gibi faaliyetlerde de bulundu.

Bulutsuzluk Özlemi, Türkiye’nin en özellikli Türk rock gruplarından biridir ve sosyal, ekonomik ve politik konulara odaklanan şarkı sözleri ile tanınır. Grup, halen aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Grubun daimi üyeleri arasında Nejat Yavaşoğulları ve Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu yer alır.

Yavaşoğulları’nın grup ile birlikte ürettiği “Sözlerimi Geri Alamam”, “Tepedeki Çimenlik” ve “Uçtu Uçtu” gibi şarkıları büyük başarı sağlamıştır. Aynı zamanda Cem Karaca gibi tanınmış isimlerle beraber İnsan Hakları Derneği konserleri vermişler ve “Acil Demokrasi” adlı yeni şarkıları dikkatleri üzerine toplamıştır. Grup, 2007 yılında 20. yılını kutlamak amacıyla bir konser vermiş ve bu etkinliği “Bulutsuzluk 20 Yaşında” başlığıyla yayınlamıştır.

Nejat Yavaşoğulları, Bahar Dönemi’nde Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde dersler vermiştir. Restorasyonunu gerçekleştirdiği Pera Apartmanı’nın 2013 Ekim’inde Hotel Armada Pera olarak açıldığı tarih de dahil olmak üzere birçok mimari ve müzikal başarıya imza atan Yavaşoğulları’nın bir kızı bulunuyor. Stüdyo albümleri, konser albümleri ve derleme albümleri de dahil olmak üzere bir dizi projede yer aldı. Son olarak 2018’de “Avlu” adlı dizide “Hasret” isimli şarkıyı seslendirdi.

Nejat Yavaşoğulları haberleri

Nejat Yavaşoğulları, Nejat Yavaşoğulları biyografisi, Nejat Yavaşoğulları hayatı, Nejat Yavaşoğulları özgeçmişi, Nejat Yavaşoğulları hakkında, Nejat Yavaşoğulları doğum yeri
Nejat Yavaşoğulları fotoğraf, Nejat Yavaşoğulları video, Nejat Yavaşoğulları resim, Nejat Yavaşoğulları kimdir?, Nejat Yavaşoğulları kaç yaşında?, Nejat Yavaşoğulları nereli,
Nejat Yavaşoğulları memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!