Neşet Ruacan Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1948
Neşet Ruacan kaç yaşında: 75
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Neşet Ruacan doğum yeri: Kadıköy, İstanbul

Neşet Ruacan Kimdir?

Müzik dünyasının ünlü caz gitaristi Neşet Ruacan, 1948’de Kadıköy Moda’da bir müziksever ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Ethem Ruacan, bir üst düzey askeri yetkiliydi. 10 yaşında klasik gitara başlayan Ruacan, 1960’larda elektrik gitara geçti. İlk müzik derslerini Rıza Başeskioğlu’ndan aldı, ardından Metin Bulut’tan temel caz gitarı eğitimini tamamladı. Caz şarkıcısı ve akademisyen Nükhet Ruacan, Neşet Ruacan’ın kız kardeşidir. Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde aldı.

1964’te Arda Uskan, Selçuk Oskay ve Murat Sümen ile birlikte Vahşi Kediler isimli bir grup kurarak profesyonel müzik hayatına adım attı. Neşet Ruacan, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Erol Büyükburç gibi tanınmış sanatçılarla birlikte pop müzik çalışmalarında bulundu.

1970 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Norveç’te yaşayıp çalıştı. Daha sonra 1978’de ABD’ye taşındı ve Ernest Wiehe, Alex Ulanowsky ve Jerry Bergonzi gibi ünlü hocalardan caz teorisi dersleri aldı. Boston’daki Berklee College’ye bir dönem, daha sonra da New York’taki Juilliard School’a iki dönem devam etti. Müzik eğitimini ünlü hoca Bergonzi ile Boston’da tamamladı.

Dünya genelinde birçok ünlü sanatçı ile stüdyo çalışmalarında bulunan Ruacan, sayısız kayıt yapmıştır. Türkiye’ye 1984 yılında döndü ve cazın yayılmasına önemli katkılar sağlarken aynı zamanda öğrenci yetiştirmeye de başladı. Yalçın Ateş Orkestrası ve Süheyl Denizci Orkestrası’nda görev yaptı ve birçok radyo ve televizyon programı sundu.

1985’te TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’na katıldı ve 1997’den 2011’e kadar bu orkestranın şefliğini yürüttü. Bilgi Üniversitesi’nin müzik bölümünün başkanlığını 1997’den 2002’ye kadar yaptı. Bu süre zarfında, birçok albüme katkı sağladı ve birçok projeyi destekledi.

Neşet Ruacan, 1978’de İstanbul’da tanıştığı Nilüfer Verdi ile New York’ta evlendi, 1999’da boşandılar. Tek çocukları olan Nedim Ruacan, 1979’da New York’ta doğdu.

Ödülleri ve Yayınları :
2014 – Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü
2006 – “Modern Gitar Akor Yapısı” isimli kitap ve DVD seti yayınlamıştır.

Neşet Ruacan haberleri

Neşet Ruacan, Neşet Ruacan biyografisi, Neşet Ruacan hayatı, Neşet Ruacan özgeçmişi, Neşet Ruacan hakkında, Neşet Ruacan doğum yeri
Neşet Ruacan fotoğraf, Neşet Ruacan video, Neşet Ruacan resim, Neşet Ruacan kimdir?, Neşet Ruacan kaç yaşında?, Neşet Ruacan nereli,
Neşet Ruacan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!