Nevzat Sümer Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Aralık.1927

Ölüm tarihi
Nevzat Sümer kaç yaşında öldü: 91
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Müzisyen
Nevzat Sümer doğum yeri: Merzifon, Amasya
Ölüm yeri: İstanbul

Nevzat Sümer Kimdir?

Nevzat Sümer, 13 Aralık 1927’de Amasya’nın Merzifon ilçesinde dünya’ya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamlamış ve ardından Bursa Ziraat Okulu’nda eğitim görme fırsatı bulmuştur. Müzikle ilk tanışıklığı ise gençlik döneminde olmuştur.

Akademik kariyerini tamamladıktan sonra 1949 yılında askerlik hizmetini başkent Ankara’da tamamlayan Sümer, ardından 5 yıl boyunca Çorum’un Alaca ve Sungurlu ilçelerinde memur olarak görev yaptı. Daha sonra Ankara Tarım Bakanlığı’nda göreve başlayan Sümer, burada 1952 yılına kadar çalışmış ve ardından istifa etmiştir.

Nevzat Sümer, 1954 yılında Ankara Radyosu’nda açılan bir sınavda başarı göstererek aralarından seçildiği 16 adaydan biri olmuştur. Meslektaşı Nida Tüfekçi ile beraber göreve başladılar. Sümer, 1954-1967 arasında Ankara Radyosu’nda ve 1967-1976 arasında İstanbul Radyosu’nda görev aldı. Pek çok defa Zeki Müren’e eşlik etti ve müzik öğretmeni ve program yapımcısı olarak çalıştı.

1976’da kurulan Türk Musikisi Devlet konservatuvarı’nda Kanun ve Nazariyat dersleri veren bir öğretim görevlisi oldu ve bu görevinde 2005 yılında yaş sebebiyle son verdi. Aynı yıl Sümer, İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası’nı kurdu ve şefi olarak görev yapmaya devam etti.

Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’ın kurulmasında aktif rol oynayan Sümer, 1990 yılına kadar bu birliğin yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. Nevzat Sümer, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda birçok öğrenci yetiştirdi ve uzun yıllar TRT’de çeşitli görevlerde bulundu.

1962 yılında evlenen Sümer, Türk Musikisi Vakfı’nın kurucu mütevelli heyet üyesi ve MESAM’ın kurucu başkanı olmuştur. Sümer, 30 Kasım 2018 tarihinde 91 yaşında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Nevzat Sümer haberleri

Nevzat Sümer, Nevzat Sümer biyografisi, Nevzat Sümer hayatı, Nevzat Sümer özgeçmişi, Nevzat Sümer hakkında, Nevzat Sümer doğum yeri
Nevzat Sümer fotoğraf, Nevzat Sümer video, Nevzat Sümer resim, Nevzat Sümer kimdir?, Nevzat Sümer kaç yaşında?, Nevzat Sümer nereli,
Nevzat Sümer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!