Neyzen Tevfik Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Mart.1879

Ölüm tarihi
Neyzen Tevfik kaç yaşında öldü: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Şair, Müzisyen
Neyzen Tevfik doğum yeri: Bodrum, Muğla
Ölüm yeri: İstanbul

Neyzen Tevfik Kimdir?

Tanınmış bir neyzen ve şair olan Neyzen Tevfik, asıl adıyla Tevfik Kolaylı, ironi ve mizahı şiirlerinde kullanan bir sanatçı olarak bilinir. Kendi konusunda Nefi ve Şair Eşref’in ardından en başarılı üçüncü kişi kabul edilir. Kara mizaha yatkın olan şiirleri “Azâb-ı Mukaddes” adlı kitabında yer alır. Toplumun genel kurallarına karşı gelerek yaşayan ve eleştirel hicivleriyle tanınan Tevfik, şiirlerinde genellikle siyasi ve dini baskılara, riyakarlıklara karşı çıkar ve tüm adaletsizlikleri açıkça ifade eder. Tevfik’in plaklarından yaklaşık yüz tanesi bulunurken, en bilinen eseri “Nihavent Saz Semaisi”dir.

Tevfik, 24 Mart 1879’da Bodrum’da rüştiye mektebi öğretmeni Hasan Fehmi Bey ve Emine Hanım’ın oğlu olarak doğdu. Aile Urla’dayken, Tevfik’in neyzen Berber Kazım’la tanışması, hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu. Berber Kazım’dan aldığı nota ve usul bilgileriyle ney çalmayı öğrendi ve bu yeteneği kendi çabasıyla geliştirdi. Neyzen Tevfik’in şiirle olan ilgisi çocukluğu boyunca dolaşan saz şairlerinden hikayeleri dinlediği Bodrum yıllarına dayanıyordu.

Erken bir yaşta ilk epilepsi krizi geçiren Tevfik, okulu terk etmek zorunda kaldı, ancak kısa bir süre sonra babası onu İzmir İdadisi’ne kaydetti. Ancak hastalığı nedeniyle buradaki eğitimini tamamlayamadı ve Farsça’yı kendi kendine öğrenirken Ney’e olan tutkusunu takip etme kararı aldı. Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Baba ve Şair Eşref gibi önemli isimlerle tanıştığında Şair Eşref, Tevfik’i hicivli şiir yazma kapısını açtı.

1898 yılında medrese eğitimi almak için İstanbul’a taşınan ve Fethiye Medresesi’nde eğitim görmeye başlayan Tevfik’in ilk şiiri “Muktebes” dergisinde yayınlandı. Tevfik, Mehmet Akif Ersoy’un tanıdığı entelektüel bir çevreye girerken, Fethiye Medresesi’nde daha modern bir kıyafet giydiği için dışlandı. Musa Kâzım Efendi aracılığıyla Ahmet Mitat Efendi, Muallim Naci, Şair Şeyh Vasfi ve daha birçok tanınmış edebiyatçıyla tanıştıktan sonra, Tevfik yandan Sakir topu Farsça ve Fransızca dersleri almaya başladı.

Tevfik, 1902’de sürgüne giderken Mısır’a taşındı, neyzenlerin kahvehanesini açtı ve plaklar kaydetti. Ancak Abdülhamit II’ye hakaret içeren bir şiiri nedeniyle idam edilmesi emredildi ve bir süre Bektaşi tekkelerinde gizlendi.

II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Mısır’dan İstanbul’a dönen Tevfik 1910’da babasının onaylamadığı bir evlilik yaptı ve üç ay sonra boşandı. I. Dünya Savaşı sırasında asker olarak görev yapan Tevfik, kavga ettiği komutanı Ahmet Muhtar Paşa’ya karşı gelerek askerlik görevinden atıldı.

1919’da ilk kitabı “Hiç”i yayınlayan Tevfik, 1923’te Kurtuluş Savaşı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü öven şiirler yazdı. 1926’da Atatürk’le tanışan Tevfik, bir yıl sonra epilepsi nöbetleri ve alkol gibi sorunlar nedeniyle tedavi görmeye başladı.

40’lı yıllarda Mazhar Osman ve Rahmi Duman’ın yardımıyla Bakırköy Akıl Hastanesi’nin 21 numaralı koğuşunda kalacak bir yer buldu. 1951’de “Onu Affettim” adlı bir filmde rol aldı ve bir yıl sonra Şehir Komedi Tiyatrosu’nda jübilesini yaptı. Neyzen Tevfik, 28 Ocak 1953’te hayatını kaybetti.

Neyzen Tevfik haberleri

Neyzen Tevfik, Neyzen Tevfik biyografisi, Neyzen Tevfik hayatı, Neyzen Tevfik özgeçmişi, Neyzen Tevfik hakkında, Neyzen Tevfik doğum yeri
Neyzen Tevfik fotoğraf, Neyzen Tevfik video, Neyzen Tevfik resim, Neyzen Tevfik kimdir?, Neyzen Tevfik kaç yaşında?, Neyzen Tevfik nereli,
Neyzen Tevfik memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!