Nezihe Araz Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Mayıs.1920

Ölüm tarihi
Nezihe Araz kaç yaşında öldü: 89
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar, Gazeteci
Nezihe Araz doğum yeri: Konya
Ölüm yeri: İstanbul

Nezihe Araz Kimdir?

Fatma Nezihe Araz, 11 Mayıs 1920’de Konya’da doğdu ve annesi Müzeyyen’dir. Ankara’nın eski milletvekili Rıfat Araz’ın kızıdır ve Vecihe Büyükaksoy adında bir kız kardeşi bulunmaktadır. Doğduğu sırada babası Konya’nın Ziraat Bankası’nda müdür olarak görev yapıyordu. Babası Rıfat Bey’in birincil eşinden Zeliha Mesrure, Fatma Samiye, Muhittin Rıfat ve Hayrettin adında çocukları bulunurken, ikincil eşi Müzeyyen’den ise Mustafa Kemalettin, Celalettin, Fatma Nezihe ve Vecihe doğmuştur.

Araz 1941 yılında Ankara Kız Lisesi’ni, 1946 yılında ise Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü tamamlamıştır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra hocası Behice Boran’ın yanında asistan olarak akademik hayata adım atmış ve sol örgütlerde etkin rol almıştır. 1948 yılında Behice Boran’ın üniversiteden çıkarılmasının ardından Araz, okulu terk edip doktora yapmak için İstanbul’a gitmiştir. Ancak, doktora yapmaktansa Kenan Rıfai’nin çevresine katılarak, Rıfai Dergahı’na giriş yapmıştır.

Kenan Rıfai’nin anlayışa göre tarikat; edebiyat, bilgelik ve insanlık anlamına gelmektedir. Sembolik eylemlerden ve dini öğelerden ziyade, Rıfai’nin tarikat anlayışı, farklı dini anlayışları birleştiren ve bir yaşam biçimi haline getiren bir bakış açısıydı. Rıfai sadece cuma günleri dini kıyafetler giyer, diğer günlerde ise kravat ve takım elbise tercih ederdi. Ayrıca Fransızca, Rumca ve İbranice biliyordu.

Rıfai’nin 1950’deki ölümünün ardından Araz, gazeteciliğe adım atarak “Resimli Hayat” dergisinde çalışmaya başlamıştır. Daha sonra “Hayat” dergisi ekibine katılan Araz, 2007 yılına kadar gazetecilik mesleğini sürdürmüştür.

1956 yılında DP’li Bahadır Dülger’in çıkardığı “Havadis”te çalışmaya başlamış ve 1957-1963 yılları arasında “Yeni Sabah”ta görev yapmıştır. Hakkı Devrim ile birlikte “Meydan Mecmuası”nı çıkarırlarken, aynı zamanda “Meydan Larousse”, “Türkiye (1923-1974)” ansiklopedileri ve Kaynak Yayınları yayın kurullarında da görev almıştır.

Araz’ın birçok kitabı bulunurken, 1959 yılında yayınlanan “Anadolu Evliyaları” adlı kitabı öne çıkmış ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Aynı zamanda pek çok tiyatro eseri yazmış ve bu eserler Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmiştir.

Hayatının son günlerini İstanbul Maltepe Huzurevi’nde Alzheimer hastalığı ile mücadele ederek geçiren Fatma Nezihe Araz, 25 Temmuz 2009’da İstanbul’da 89 yaşında hayata veda etmiştir.

Nezihe Araz haberleri

Nezihe Araz, Nezihe Araz biyografisi, Nezihe Araz hayatı, Nezihe Araz özgeçmişi, Nezihe Araz hakkında, Nezihe Araz doğum yeri
Nezihe Araz fotoğraf, Nezihe Araz video, Nezihe Araz resim, Nezihe Araz kimdir?, Nezihe Araz kaç yaşında?, Nezihe Araz nereli,
Nezihe Araz memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!