Nihal Koldaş Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1956
Nihal Koldaş kaç yaşında: 67
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Nihal Koldaş doğum yeri: Ankara

Nihal Koldaş Kimdir?

1956 Ankara doğumlu Nihal Geyran Koldaş, çoğunlukla tiyatro alanında çalışan bir sanatçıdır. 1997’de Bilsak Tiyatro Atölyesi’nde Heiner Muller’in Hamlet Makinesi ve Shakespeare’in Hamlet oyunlarından esinlenen “Park Yapılmaz” oyununun tasarım ve kurgusunu Ceysu Koçak ile birlikte gerçekleştirdi. 1999’da aynı atölyenin 11. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen Kurbağa Öyküleri adlı oyunda rol aldı.

1984’te kurulan Bilsak Tiyatro Atölyesi, 1986’da ilk öğrencilerini mezun ettikten sonra, mezunlardan olan Emre Baykal, Şerif Erol, Alp Giritli, Ceysu Koçak, ve Nihal Koldaş tarafından aynı adla tiyatro topluluğu oluşturuldu.

Koldaş, 1997 yılında Zeki Demirkubuz’un Masumiyet adlı filminde Yusuf’un dilsiz ablası karakterine hayat verirken Haluk Bilginer ve Derya Alabora ile birlikte çalıştı. 2003 yılında ise Tiyatro Diyez’de, Hale Soygazi’nin başrol oynadığı Özel Bir Gün adlı oyunun yönetmenliğini yaptı.

2015 yılında Deniz Gamze Ergüven’in Mustang filmi için anneanne karakterini canlandırdı ve bu yapımda Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, ve Ayberk Pekcan ile birlikte rol aldı.

2015 yılında 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Ana Yurdu filmiyle, 2011’de ise 43.Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Çoğunluk filmiyle kazandı.

Koldaş’ın tiyatroda ki performansları ve çeşitli sinema ve dizi projelerinde ki rolleri kariyerinde önemli bir yer tutmaktadır. Üçüncü Sayfa ve Masumiyet sinema filmlerinin yapımcılığını üstlenmiştir.

Nihal Koldaş haberleri

Nihal Koldaş, Nihal Koldaş biyografisi, Nihal Koldaş hayatı, Nihal Koldaş özgeçmişi, Nihal Koldaş hakkında, Nihal Koldaş doğum yeri
Nihal Koldaş fotoğraf, Nihal Koldaş video, Nihal Koldaş resim, Nihal Koldaş kimdir?, Nihal Koldaş kaç yaşında?, Nihal Koldaş nereli,
Nihal Koldaş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!