Nina Simone Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Şubat.1933

Ölüm tarihi
Nina Simone kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Nina Simone doğum yeri: Kuzey Karolina, ABD
Ölüm yeri: Fransa

Nina Simone Kimdir?

Müzisyenler arasında benzersiz bir statüye sahip olan Nina Simone, caz ve soul müziğinin önde gelen figürlerinden biri olarak tanınmıştır. Yalnızca onun dönemine özgü olmayan müziği ve politik görüşleri, ölümünden sonraki yıllarda bile hayranları ve taklitçileri tarafından kutlanmaya ve anılmaya devam eder.

Nina Simone veya gerçek adıyla Eunice Kathleen Waymon, Kuzey Karolina, ABD’de 21 Şubat 1933’te dünyaya gelmiştir. Yedi kardeşi olan Nina’nın müzik yeteneği henüz dört yaşında keşfedildi. Anne ve kardeşlerinin desteği ve geniş müzikli bir aile arka planıyla, Nina kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. 1939 yılında meydana çıkan yeteneğini fark ettikten sonra bir bağışçı onu desteklemeye karar vererek ilk piyano derslerini aldı.

Chopin gibi klasik bestecileri çalışarak eğitimi devam eden sanatçı, ilk piyano resitalini on yaşında verdi. Daha sonra 1950 yılında burs kazanarak New York’taki Juilliard Müzik Okulu’na kabul edildi. Ancak maddi zorluklar ve dönemin ayrımcı uygulamaları nedeniyle ailesi ile birlikte Philadelphia’ya taşınmak zorunda kaldı. Burada merkezi bulunan Curtis Enstitüsü’ne girmeyi denedi ancak başarısız oldu. Bunun üzerine 1954 yılında Atlantic City’deki Midtown Bar ve Grill’de performans sergilemeye başladı.

1958’e kadar gerçek ismini kullanarak müzik yapmaya devam eden sanatçı, bir süre sonra sevgilisinin taktığı takma isim Nina ve hayran olduğu Simone Signoret’dan esinlenerek adını Nina Simone olarak değiştirdi.

Simone’nin kariyerindeki yükselişi ve kazandığı başarı, dönemin en parlak siyah sanatçılarından biri olarak tanınmasına yol açtı. 1950’li yıllardaki sivil haklar hareketi ve eşitlik talepleriyle paralel olarak, Simone bu konuların etrafında şekillenen bir müzik kariyerine sahipti. Politik konulara duyarsız kalmayan Simone, “Four Women” ve “Mississippi Goddamn” gibi protest şarkılara imza attı.

1959’da ilk albümünü kaydeden Nina Simone, “I Love You Porgy” ve “My Baby Just Cares For Me” gibi parçalarla tanındı. Albümü bir milyon kopya satarak listelerde 13. sıraya çıktı. Özellikle parçası “My Baby Just Cares for Me” 30 yıl sonra dahi popüler kaldı ve Chanel No:5 parfümünün reklamında kullanıldı.

1964 yılında Colpix Records ile anlaşan sanatçı bu süre zarfında toplamda on albüm çıkardı ve işbu albümlerde bir dizi Columbia film müziği de yer aldı. 1961 yılında Andy Stroud ile evlendi ve çiftin bir kızları oldu. 1964’te kontratının bitmesi üzerine Mercury’ye bağlı Philips ile anlaşma imzaladı ve yedi albüm çıkardı.

Simone, 1974 yılına kadar sürecek olan bir kontratı kabul ederek RCA’ya geçti ve bu süre zarfında toplamda dokuz albüm çıkardı. Bu dönemde “Hair” müzikalinde yer alan “Ain’t Got No” adlı şarkısının yorumuyla İngiltere listelerinde 2. sıraya yükseldi.

Nina Simone, siyasi düşüncelerini hem müziğiyle hem de kişisel yaşamıyla ifade etti. Martin Luther King, Malcolm X ve Lorraine Hansberry ile yakın ilişkileri vardı. Martin Luther King öldürüldükten sonra, “Why? The King Of Love is Dead” adlı duygusal ve protest bir şarkı besteledi. Irkçılıkla mücadele etme yanında, Simone, ABD’nin savaş politikalarını da eleştiren bir çizgi izledi. 1978’de vergilerini ödemeyerek Vietnam Savaşı’nı protesto etti ve bu nedenle tutuklandı ancak kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Nina Simone, 2003 yılında Nice, Fransa’da öldü. Sahip olduğu müzik tarzı ve tabii ki meşhur caz, soul ve blues’un en önemli isimlerinden birisi oldu. Simone, Aretha Franklin ve Dusty Springfield gibi ünlü kadın vokalistlere ilham oldu ve The Animals, The Beatles ve Bob Dylan gibi isimlerin parçalarını yeniden yorumlayarak kendi yorumunu ekledi. Prince, Elton John, Christina Aguilera, Kanye West ve Alicia Keys gibi sonraki nesillerden birçok sanatçının oluşturmasında da etkisi oldu.

Nina Simone haberleri

Nina Simone, Nina Simone biyografisi, Nina Simone hayatı, Nina Simone özgeçmişi, Nina Simone hakkında, Nina Simone doğum yeri
Nina Simone fotoğraf, Nina Simone video, Nina Simone resim, Nina Simone kimdir?, Nina Simone kaç yaşında?, Nina Simone nereli,
Nina Simone memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!