Niyazi Sayın Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Şubat.1927
Niyazi Sayın kaç yaşında: 96
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Müzisyen
Niyazi Sayın doğum yeri: Üsküdar, İstanbul

Niyazi Sayın Kimdir?

2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Müzik Ödülünü ikinci kez kazandı.

Niyazi Sayın, 12 Şubat 1927’de İstanbul, Üsküdar’da dünyaya geldi. Aslen Manastırlı olan ailesinin en küçük çocuğuydu. İlk ve orta eğitimini Üsküdar’da tamamladı. Ancak lise öğrenimine Haydarpaşa ve Beyoğlu’nda devam ederken babasının ölümü, ikinci dünya savaşı ve diğer çeşitli sebeplerle tamamlayamadı. Savaş nedeniyle liseden sonraki askeri hizmetini eğitim alayında yaptı. Müzik eğitimini ise İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği Bölümünde aldı.

Öğrencilik yıllarında müzik dışında değişik spor dallarıyla da ilgilendi. Fenerbahçe’nin genç takımında bir dönem futbol oynadı. Babasının yönlendirmesiyle müziğe yöneldi ve ağzı harmonika ve armonika çalmayı öğrendi. Genç yaşlarında cami müziğini öğrenme çabası içerisindeydi.

Niyazi Sayın, neyzen, ebru sanatçısı ve fotoğrafçıdır. Çocukluğundan itibaren taş plaklarla Tanburi Cemil Bey’in müziğini keşfetti. 1947 yılında tanıştığı Mustafa Düzgünman’ın evinde düzenlenen özel dinî müzik oturumları vasıtasıyla musikiye ciddi olarak ilk adımını attı. Sayın, aynı zamanda Düzgünman’dan klasik sanatlardan ebru ve ciltçilik hünerlerini öğrendi ve Edirnekapılı Galip Usta’ya karşı tespih yapma sanatını öğrendi.

İlk neyini 4 Mart 1948 tarihinde, Üsküdar Musiki Cemiyetinin neyzenlerinden Emin Bey’in yönlendirmesiyle, Beyazıt Çadırcılar’daki Osman Dede’den satın aldı. İlk ney derslerini Neyzen Gavsî Baykara’dan aldı. Aynı dönemde Hezârfen Hattat Necmeddin Okyay tarafından tanıştığı Neyzen Halil Dikmen’den, 21 Ocak 1949’dan itibaren on beş yıl boyunca her Perşembe günü ney ve resim dersleri aldı. 1950’lerde, Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Neyzen Süleyman Erguner ile birlikte İstanbul Radyosu’nda saz eserleri icra etti. Bu çalışmalar sonucunda İstanbul Radyosu’nun yöneticisi Dr. Nevzat Atlığ’ın isteğiyle İstanbul Radyosunda görev aldı.

Niyazi Sayın, Halil Dikmen’in Anıtlar ve Heykeller Müzesindeki görevinde, ney çalmayı öğrenmeye istekli gençlere ney eğitimi vererek, ney çalma geleneğinin sürekliliğini sağlamak için çalışıyordu. Niyazi Sayın da bu öğrencilerden biriydi. Sayın, 21 Ocak 1949’da başladığı ney eğitimine 15 yıl boyunca ve kesintisiz olarak her Perşembe günü hocasının derslerine katılarak devam etti.

1951 – 1952 radyo yayın döneminde Mesut Cemil tarafından yönetilen Klasik Korunun radyo konserlerinde Ney çalmaya başladı ve 1963 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 1960 – 1963 yılları arasında İstanbul Radyosunda, Mesut Cemil ile birlikte ikili saz eserleri icraları oldu. Niyazi Sayın, İstanbul Radyosu’nda otuz yıl kadar Ney çaldı. İcracılığı dışında, 1954 – 1955 yıllarında Cevdet Çağla Müzik Yayınları şefiyken, şef yardımcısı olarak çalıştı, arşiv çalışmalarını da yürüttü. 1980’de İstanbul Radyosu’ndan emekli oldu. Mesut Cemil’in ölümünden sonra İstanbul Radyosu Klasik Türk Musikisi Korosu şefliğine getirilen Nevzat Atlığ zamanında da koroda görev aldı.

1956-1969 yılları arasında Münir Nurettin Selçuk’un isteği üzerine İstanbul Belediye Konservatuar İcra Heyetinde görev aldı. 1956’dan 1976’ya kadar Münir Nurettin Selçuk’un solo konserlerine de Neyzen olarak eşlik etti. 1976 yılında yeni kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarında önce öğretim görevlisi, daha sonra Nefesli Sazlar Anabilim Dalı başkanı oldu. 1980’de Amerika’daki Washington Üniversitesi’nde bir yıl, Necdet Yaşar ile birlikte Türk Musikisi öğretti ve konserler verdi; aynı dönemde Seattle Public’te iki kez ebru sergisi açtı. İngiltere, Almanya ve Fransa gibi birçok ülkede konserler verdi. Fotoğrafçılık, tespihçilik, elektronik, balıkçılık, ağaç işleri ve kuşçuluk gibi birçok sanat ve zanaat üzerine uzmanlaştı.

Tüm sanat hayatı boyunca hocası Halil Dikmen ve Tanburi Cemil Bey’in sanat anlayışlarını bir arada harmanlama hedefini gözetti. Ney icrasına getirdiği yeni biçimler ve pozisyonlar bir dönüm noktası oldu.

2009 yılında fark edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Müzik Ödülünü kazandı ve ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

2014 yılında, ney icracılığından ve sanatına kattığı yeniliklerden dolayı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Müzik Ödülüne layık görüldü ve ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Aldığı Ödüller :
2014 – Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Müzik Ödülü
2009 – Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Müzik Ödülü

Niyazi Sayın haberleri

Niyazi Sayın, Niyazi Sayın biyografisi, Niyazi Sayın hayatı, Niyazi Sayın özgeçmişi, Niyazi Sayın hakkında, Niyazi Sayın doğum yeri
Niyazi Sayın fotoğraf, Niyazi Sayın video, Niyazi Sayın resim, Niyazi Sayın kimdir?, Niyazi Sayın kaç yaşında?, Niyazi Sayın nereli,
Niyazi Sayın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!