Nuri Mehmet Conker Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1882

Ölüm tarihi
Nuri Mehmet Conker kaç yaşında öldü: 55
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Asker, Yazar, Bakan
Nuri Mehmet Conker doğum yeri: Selanik, Yunanistan
Ölüm yeri: Ankara

Nuri Mehmet Conker Kimdir?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın dostu ve silah arkadaşı olan Nuri Conker, askeri ve politik alanlarda kayda değer hizmetler vermiş bir şahsiyetti.

1882’de Selanik’te dünyaya gelen Conker, 1902 ve 1905 yıllarında sırasıyla Harbiye’yi ve Harp Akademisi’ni tamamlamıştır. Çocukluk döneminden itibaren Atatürk ile dost olan Conker, askeri görevleri boyunca Selanik’teki 3. Ordu’da, Hareket Ordusu’nda, Arnavutluk Harekatı, Afrika’nın Trablusgarp ve Bingazi cepheleri, Anafartalar ve Conkbayırı muharebeleri olmak üzere birçok önemli görevlerde yer almıştır. Ayrıca, Bolayır ve Conkbayırı cephelerinde yoğun çatışmalara katılarak yaralanmıştır.

1920 yılında Ankara’ya gelerek Kurtuluş Savaşı’nda aktif rol alan Conker, ilk olarak TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğüne atandı. Daha sonra Ankara bölge komutanı olarak görev yaptı ve Ankara valiliği görevini de bir süreliğine üstlendi. 1921 Mart’ında Almanya’ya, önemli satın alma işlemleri için gönderilmiştir. Bu süre zarfında, 41. Tümenin komutanlığını ve Adana Valiliği görevini de üstlenmiştir.

1921 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılan Conker, ardından 1925-1927 yılları arasında Kütahya ve 1932-1935 yılları arasında Gaziantep milletvekili olarak, TBMM’nin başkan vekilliğini yürütmüştür. “Zabit ve Komutan” adlı bir eseri bulunan Conker, 1937’de Ankara’da hayatını kaybetti.

Nuri Mehmet Conker haberleri

Nuri Mehmet Conker, Nuri Mehmet Conker biyografisi, Nuri Mehmet Conker hayatı, Nuri Mehmet Conker özgeçmişi, Nuri Mehmet Conker hakkında, Nuri Mehmet Conker doğum yeri
Nuri Mehmet Conker fotoğraf, Nuri Mehmet Conker video, Nuri Mehmet Conker resim, Nuri Mehmet Conker kimdir?, Nuri Mehmet Conker kaç yaşında?, Nuri Mehmet Conker nereli,
Nuri Mehmet Conker memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!