Nurullah Ataç Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ağustos.1898

Ölüm tarihi
Nurullah Ataç kaç yaşında öldü: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar, Şair
Nurullah Ataç doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Nurullah Ataç Kimdir?

Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898’de İstanbul’da dünya geldiği bir ailede büyüdü. Babası Mehmet Ata bey, başarılı bir bürokrattı. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra 4 yıl Galatasaray Lisesi’nde okuyarak temel eğitimini sürdürdü. 1914 yılında dil becerilerini geliştirebilmek adına Fransızca öğrenmek için Cenevre’ye gitti. Babasının hayatını kaybetmesi üzerine 1919′da Türkiye’ye geri döndü. Üniversite düzeyinde öğretmenlik yapabilmek için sınava girdi ve başarılı oldu. 1921′de İstanbul’u süsleyen Nişantaşı Lisesi’nde Fransızca öğretmenliğe başlamış oldu. Kariyerine Vefa lisesi, Üsküdar lisesi ve Adana Lisesi’nde devam ederek 1945’e kadar Fransızca dersler verdi.

Ataç, profesyonel kariyerinde Ankara Orta Öğretim Mektebi, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, Gazi Terbiye Enstitüsü ve Ankara Atatürk Lisesi gibi çeşitli okullarda da görev aldı. Devlet başkanının çevirmenliğini yaptı ve 1951’deki emekliliğine dek bu görevini sürdürdü. Hayatının son dönemlerinde, ağırlıklı olarak 1951’den ölümüne dek Türk Dil Kurumu’nda Yayın Kolu başkanlığı yapmakta aktif oldu.

Yazı hayatına 1921’de Yahya Kemal Beyatlı’nın yönettiği ‘Dergâh’ dergisinde çıkan şiir ve yazılarla başladı. Daha sonraları deneme ve eleştiri türü yazılar kaleme aldı ve çeviriler yaptı. Eski Türk edebiyatı ile çağdaş Batı edebiyatını araştırdı. Dil, edebiyat ve kültür üzerine yoğunlaşan Ataç, Batı hümanizmi ve demokratikleşmenin Türkiye’de Batılılaşmayı koruyan ulusal kimlikle birleşmesini savundu.

Ataç, özellikle deneme ve eleştiri türünde yazılar kaleme alarak ve çeviriler yaparak Cumhuriyet döneminde aktif oldu. Türkçe’nin yerleşmesi ve arınması için tutkuyla savaştı, özgün tarzı ve devrik cümleleri ile yeni bir dil ve anlatım biçimi yarattı.

Ataç’ın kendi dilimize çevirdiği elliye yakın kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar Yunan, Latin, Fransız ve Rus klasikleri ve çağdaş yazarlara aittir. Ayrıca gazete ve dergilerde, eleştiri ve deneme türünde yazılar kaleme aldı.

1926’da Leman Ataç ile dünya evine girdi ve aynı yılında, Nurullah Ataç’ın kendi hayatından izlenimlerin anlatıldığı “Babam Nurullah Ataç” adlı kitabı yazacak olan Meral Ataç Tolluoğlu doğdu.

Nurullah Ataç, hayatını 17 Mayıs 1957 tarihinde 59 yaşında İstanbul’da noktaladı.
Ancak eserleri her zaman hatırlanacak:
1952 – Sözden Söze
1953 – Karalama Defteri
1954 – Ararken
1954 – Diyelim
1957 – Söz Arasında
1958 – Okuruma Mektuplar
1960 – Günce
1961 – Prospero ile Caliban
1962 – Söyleşiler
1972 – Günce 1-2
1980 – Dergilerde
1946 – Günlerin Getirdiği

Nurullah Ataç haberleri

Nurullah Ataç, Nurullah Ataç biyografisi, Nurullah Ataç hayatı, Nurullah Ataç özgeçmişi, Nurullah Ataç hakkında, Nurullah Ataç doğum yeri
Nurullah Ataç fotoğraf, Nurullah Ataç video, Nurullah Ataç resim, Nurullah Ataç kimdir?, Nurullah Ataç kaç yaşında?, Nurullah Ataç nereli,
Nurullah Ataç memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!