Nusret Çetinel Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Ocak.1952

Ölüm tarihi
Nusret Çetinel kaç yaşında öldü: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Dublaj Sanatçısı
Nusret Çetinel doğum yeri: Ankara
Ölüm yeri: Ankara

Nusret Çetinel Kimdir?

Ankara’nın yetiştirdiği usta tiyatro ve televizyon aktörü Nusret Çetinel, 26 Ocak 1952 tarihinde dünyaya geldi. Eğitim hayatın büyük bir kısmını Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde geçiren Çetinel, 1976 yılında başlayan oyunculuk ve dublaj kariyerini 2021 yılına kadar sürdürdü.

Nusret Çetinel, birçok tiyatro ve televizyon drama ekibine dahil oldu. Ancak genellikle Bizim Evin Halleri adlı dizide canlandırdığı Şadan karakteriyle hafızalara kazındı. Behzat Ç., Sevda Kuşun Kanadında, Aşk Ağlatır ve Mavera gibi popüler dizi projelerine damga vurdu.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra, kendisi aynı zamanda bir seslendirme sanatçısıydı. Yalan Rüzgarı, Mavi Ay, Polis Akademisi, Yıldız Savaşları, Taş Devri, Pembe Panterin Dönüşü, Police Story, Tanrının Zırhı, Cehennem Melekleri 2 ve Jetgiller filmlerinde ve dizi biçiminde dublaj çalışmaları yürüttü. TRT Çocuk ekranlarından tanıdığımız Rafadan Tayfa, İbi ve Aslan çizgi filmlerinde karakterlere ses verdi. Bir dönem Heidi çizgi filminde ‘Büyükbaba’, Taş Devri çizgi filminde ‘Fred Çakmak Taş’ ve Rafadan Tayfa’da ‘Hayri’ karakteri oldu. 2011 yılında Devlet Tiyatroları emekli oldu.

1952 doğumlu tiyatrocu, hayat arkadaşı Tomris Çetinel ile evliydi ve Zeynep Şirin Çetinel adında bir kızı vardı.

2000-2009 yılları arasında Bizim Evin Halleri dizisinde Şadan Ulusoy karakteri ile kamera karşısına geçti. Bu dizide birçok ünlü isimle birlikte rol aldı.

Çetinel’in son rolü, yayınlanan Mavera: Hace Ahmet Yesevi dizisinde Halife Müsterşid karakteri oldu.

Oyunculuk ve dublaj kariyeri ne yazık ki 1 Eylül 2021 tarihinde, Ankara’da geçirdiği kalp krizi sonucu 69 yaşında son buldu.

2018’de Beni Bekleme, 2016’da Aşk Aptalı ve 2012’de İsim Şehir Hayvan gibi önemli tiyatro oyunlarında sahne aldı. Ayrıca çeşitli dizi ve sinema filmlerinde de yer aldı, bu örneklerden bazıları Mavera: Hace Ahmet Yesevi, Aslan Hürkuş Kayıp Elmas, Aşk Ağlatır, Kardeşim İçin Der’a ve İsimsizler dir.

Nusret Çetinel haberleri

Nusret Çetinel, Nusret Çetinel biyografisi, Nusret Çetinel hayatı, Nusret Çetinel özgeçmişi, Nusret Çetinel hakkında, Nusret Çetinel doğum yeri
Nusret Çetinel fotoğraf, Nusret Çetinel video, Nusret Çetinel resim, Nusret Çetinel kimdir?, Nusret Çetinel kaç yaşında?, Nusret Çetinel nereli,
Nusret Çetinel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!