Okay Temiz Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Şubat.1939
Okay Temiz kaç yaşında: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Müzisyen
Okay Temiz doğum yeri: İstanbul

Okay Temiz Kimdir?

Dünya çapında bilinen bir vurmalı aletler ve perküsyon ustası olan Okay Temiz, sanatsal yolculuğuna uzun yıllar boyunca farklı ülkelerde devam etmiştir. 1939 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Temiz, çocukluk yıllarını Çatalca’da geçirmiştir. İlk müzik bilgilerini annesi Naciye Temiz’den alan Temiz, babasının pilot olmasına karşın kendini müziğe adamış ve kendi davulunu yapabilecek yeteneklere erişmiştir.

1955 yılında profesyonel müzik kariyerine atılan Temiz, 1959 -1967 arasında Türkiye’deki çeşitli dans müziği orkestralarında yer almıştır. Bu dönemde Ulvi Temel orkestrasıyla Avrupa’nın büyük dans lokallerinde çalışmış ve İsveç’te ünlü trompetçi Ahmet Muvaffak Falay ile tanışmıştır. Hayatının büyük bölümü 1967 yılından itibaren İsveç’te geçmiş olan Okay Temiz, kendine özgü çalgısı ve çaldığı ritimlerle Stockholm radyolarına ve senfoni orkestrasına yeni bir soluk getirmiştir.

Finlandiya’ya yerleştiği 1993 yılına kadar yaklaşık 28 yıl İskandinav ülkelerinde yaşamış olan Okay Temiz, uzun süre yurt dışında yaşadığı için müziğini ve sanatını, ağırlıklı olarak Avrupa’da ve Amerika’da seslendirdi.

Son dönemlerde yaşadığı memleketi özlemi ve Türkiye’deki sanatçılarla birlikte daha fazla çalışma yapma amacıyla 1998′ de Türkiye’ye yerleşme kararı veren Okay Temiz, bu süre zarfında birçok albüm hazırlamış ve çeşitli projelere imza atmıştır.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan Okay Temiz, sadece müziğiyle değil zihninde ve ellerinde hayata geçirdiği çeşitli projelerle de tanınır. Ayrıca kendi çaldığı vurmalı çalgıları yapabilmeyi de öğrendi. Okay Temiz’in evinde, kendisine ait özgün el yapımı enstrümanlar ve etnik müzikten elektronik müziğe kadar birçok çalgı bulunmaktadır.

1999 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte Kuzeyden Güneye Yansımalar adlı bir albüm çıkarmış ve Banvit’in sponsor olduğu yaz konserleri sırasında orkestra ile tamamen doğaçlama bir konser vermiştir. Kendi el yapımı olan çeşitli enstrümanları ve ünlü trompet ustası Don Cherry ile olan işbirliği, Okay Temiz’in müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Okay Temiz, 1994 yılında Finlandiyalı eşi Anna ile evlenmiştir ve bir çocukları vardır. 60’ın üzerinde albüme imza atan Okay Temiz, 2011 yılında İstanbul Caz Festivali tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Okay Temiz haberleri

Okay Temiz, Okay Temiz biyografisi, Okay Temiz hayatı, Okay Temiz özgeçmişi, Okay Temiz hakkında, Okay Temiz doğum yeri
Okay Temiz fotoğraf, Okay Temiz video, Okay Temiz resim, Okay Temiz kimdir?, Okay Temiz kaç yaşında?, Okay Temiz nereli,
Okay Temiz memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!