Önder Bali Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Mart.1938
Önder Bali kaç yaşında: 85
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Önder Bali doğum yeri: İstanbul

Önder Bali Kimdir?

Önder Bali, Türk müzik sektörünün değerli isimlerinden biri olarak bilinir. 1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bali, müzik eğitimini İstanbul Belediye Konservatuarı’nda aldı ve kariyerine 1961 yılında İstanbul Şehir Armoni Orkestrası’nda klarnet çalarak başladı.

Ayrıca, Ertan Anapa ve Şevket Uğurluer gibi tanınmış orkestralarda da performans sergileyen Bali, yeteneklerini geliştirdikten sonra kendi orkestrasını kurdu. Bu orkestra, gazino performanslarında ve plak kayıtlarında birçok sanatçıya eşlik etti ve “Altın Klarinet” adlı başarılı bir albüme imza attı.

Bali, 1960’larda Selimiye Askeri Ortaokulu’nda müzik öğretmenliği de yapmıştır. 1969’da Orhan Şevki ile birlikte yedili bir orkestra kurdu ve daha sonraki yıl perçinleşen ismiyle “Önder Bali Dörtlüsü” ile plak kaydetmeye devam etti.

1970’lerde Bali, Hilton İstanbul Oteli’nde ve Lions kulüplerinde Zafer Dilek ile birlikte performans sergileyen ise bir süreliğine sahnelerden uzaklaştı. Ancak, 1972’de Ergun Dinç, Veysel Çadır ve Kemal Çizgen’li ile birlikle yeniden deli rüzgarlar estirdi.

1971 yılında İstanbul Şehir Armoni Orkestrası’nda şef oldu ve 1985’e kadar bu görevini sürdürdü. Emekli olduktan sonra Şehir Tiyatroları Genel Müzik Direktörü oldu.

Bali, Yeşilçam sineması için de çok sayıda film müziği oluşturmuştur. 1977’de Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Müzik Festivali’nde Semiha Yankı için çalınan büyük orkestrayı yönetti.

1990’ların başında müzik eğitim merkezi kurarak gençlere müzik eğitimi verdi. 1992’de “ORG KİTABI – 1 TEMEL EĞİTİM (ORG METODU)” adlı kitabı basıldı.

Diskografisi:

Albümler:
1974 – Altın Klarinet

45’lik Plaklar:
1970 – Bergama Zeybeği / Geçen Yaz

Önder Bali haberleri

Önder Bali, Önder Bali biyografisi, Önder Bali hayatı, Önder Bali özgeçmişi, Önder Bali hakkında, Önder Bali doğum yeri
Önder Bali fotoğraf, Önder Bali video, Önder Bali resim, Önder Bali kimdir?, Önder Bali kaç yaşında?, Önder Bali nereli,
Önder Bali memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!