Onur Akın Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Mart.1967
Onur Akın kaç yaşında: 56
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Onur Akın doğum yeri: Ahlat, Bitlis

Onur Akın Kimdir?

Onur Akın, 6 Mart 1967’de Bitlis Ahlat’ta bir öğretmen ve ev hanımının altı çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Henüz 3 aylıkken ailesiyle birlikte İstanbul Beykoz’a yerleşti, burada Paşabahçe İlköğretim, Ortaöğretim ve Ferit İnal Lisesi’nde eğitim aldı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde tamamladı.

Müziğe olan ilgisi ve yeteneği doğuştandı. İlk müzik derslerini babası ve ağabeyinden aldı. İlk enstrümanı mandolin oldu, sonra bağlama ile tanıştı ve lisedeki müzik öğretmeninin de desteğiyle batı müziğine adım attı. Batı ve yerel müzik kültürünün birleşimi, Onur’un ilerideki müzik stilinin temelini oluşturdu.

1987’de kurduğu “Grup Baran” ile müzik yolculuğuna başladı. İlk albüm “Yediveren” 1989’da çıktı, ikinci ve son grup albüm “Kuytuda Başak” ise 1991’de. Grupla yollarını ayırdıktan sonra solo albüm çalışmalarına başladı.

Şiirleri besteleyip yorumlamasıyla da tanınan Onur Akın, Vedat Türkali’nin “Bekle Bizi İstanbul” ve Nazım Hikmet’in “Seviyorum Seni” şiirleri gibi eserlere hayat verdi. Aşk şarkılarına yöneldi ve kendi müzik şirketi Eylül Müzik’i kurdu.

Türkiye’de ve dünya genelinde birçok konser verdi, Ruhi Su’ya duyduğu hayranlıkla beste çalışmalarına başladı. Kendi şiirlerinin yanı sıra, başka büyük şairlerin şiirlerini de besteledi.

Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’ne seçim şarkıları yaptı ve katkıda bulunmuştur.

1991’de Hanife Sevim Akın ile evlendikten sonra bir kızı oldu, Eylül Türkü Akın (d. 1995).

Toplamda 17 albüm yayınladı, bunların en dikkat çekenlerinden bazıları şunlar: “Yediveren” (1989, Grup Baran), “Kuytuda Başak” (1991, Grup Baran), “Seni İstanbul Yapmalı” (1993), “Nereye Ey Güzel İnsanlar” (1995), “Aşk Bize Küstü” (1997), “Asi Ve Mavi” (1999), “Ey Hayat” (2000), “Seni Aşka Yazmalı” (2002), “Firari” (2003), “Memleket İsterim” (2005), “Mor Bir Hüzün” (2009).

Onur Akın haberleri

Onur Akın, Onur Akın biyografisi, Onur Akın hayatı, Onur Akın özgeçmişi, Onur Akın hakkında, Onur Akın doğum yeri
Onur Akın fotoğraf, Onur Akın video, Onur Akın resim, Onur Akın kimdir?, Onur Akın kaç yaşında?, Onur Akın nereli,
Onur Akın memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!