Orçun Sonat Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1942

Ölüm tarihi
Orçun Sonat kaç yaşında öldü: 65
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Orçun Sonat doğum yeri: Samsun
Ölüm yeri: İstanbul

Orçun Sonat Kimdir?

1 Ocak 1942’de Samsun’da doğan Orçun Sonat, aslında Orçun Alkan adıyla dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini Samsun’da tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşındı ve orada Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nde bir sene eğitim aldı. Sonat, Kuleli Askeri Lisesi’nden 1960’ta mezun olmuş ve sonrasında 1961’de Kara Harp Okulu’ndan istihkam teğmeni olarak mezun olmuştur. Kendisi, 1969’da üsteğmen rütbesindeyken Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılmıştır.

Askeri hayatından ayrıldıktan sonra Lale Oraloğlu’nun kurduğu “Oraloğlu Tiyatrosu”na katılan Sonat, burada dört yıl boyunca “Mrs. Puffi”, “Kralın Kısrağı”, “Vatan Yahut Silistre”, “Ezilenler” ve “Anneme Koca Arıyorum” gibi oyunlarda başrol ileti oynamıştır.

1970 yılında sinemaya da adım atan Sonat, 1973 yılından itibaren tiyatro çalışmalarından çok sinema filmlerine yoğunlaşmış ve toplamda 100’ün üzerinde filmde rol almıştır. Bu filmlerden 50’den fazlasında başrol üstlenmiştir.

Orçun Sonat, 1973 yılında Türkan Şoray ile birlikte “Asiye Nasıl Kurtulur” adlı filmde başrol oynamıştır. Bir yıl sonra, 1974’te Hülya Koçyiğit ile birlikte rol aldığı “Sokaklardan Bir Kız” filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül kazanmıştır.

Kendisi, 1980’li yıllarda Oraloğlu Tiyatrosu’na ortak olmuştur. Evlilik hayatına baktığında ise; ilk eşi tiyatro ve sinema oyuncusu Selma Sonat’tan boşanmış ve bu evlilikten bir kızı ve bir oğlu olmuştur. İkinci eşi Sevgi Sonat ile de bir oğlu olmuştur.

Sonat, 24 Şubat 2007 tarihinde akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca, sinema sanatına katkılarından dolayı 1974 11. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Kariyeri boyunca; “Memleket Hikayeleri”, “Gizli Tünel”, “Yusuf Yüzlü”, “Paydos”, “Kalp Gözü”, “Yeşilçam Denizi”, “Kurşun Yarası” gibi pek çok film, dizi ve tv filminde rol almıştır.

Orçun Sonat haberleri

Orçun Sonat, Orçun Sonat biyografisi, Orçun Sonat hayatı, Orçun Sonat özgeçmişi, Orçun Sonat hakkında, Orçun Sonat doğum yeri
Orçun Sonat fotoğraf, Orçun Sonat video, Orçun Sonat resim, Orçun Sonat kimdir?, Orçun Sonat kaç yaşında?, Orçun Sonat nereli,
Orçun Sonat memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!