Orhan Aydın Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Eylül.1947
Orhan Aydın kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu
Orhan Aydın doğum yeri: Ankara

Orhan Aydın Kimdir?

Orhan Aydın, 27 Eylül 1947’de Türkiye’nin başkenti Ankara’da dünyaya geldi. Artvinli bir aileden geliyor.

Aydın, tiyatro sahnesine ilk adımını ortaokul yıllarında attı. İlk sanatsal deneyimlerini Ankara’daki Halkevlerinde yaşadı ve burada uzun süre kendi yeteneklerini geliştirdi. Ardından okul yaşamı boyunca sahnede yer almayı sürdürdü. Bugüne kadar 94 tiyatro oyununda ve birçok sinema filmi ve dizi projesinde rol aldı.

1992 yılında, yapımcılığını Selim Soydan’ın, yönetmenliğini Bilge Olgaç’ın üstlendiği “Kurşun Adres Sormaz” isimli filmin kadrosunda yer aldı. Hakim karakterine hayat verdiği bu filmde Aytaç Arman, Halil Ergün, Levent Ülgen, ve Şerif Sezer gibi isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu.

2017 yılında “Nazım Oyuncuları” adındaki tiyatro grubunda yönetmen ve oyuncu olarak görev aldığı “Nazım Hikmet Onlar Ki” adlı oyun sahnelendi. Louis Aragon, Pablo Neruda, Ataol Behramoğlu, Nazım Hikmet, Bertolt Brecht, Puşkin gibi şairlerin şiirlerinden oluşan bir kolaj sunan bu oyun, izleyicileri farklı bir deneyime davet ediyor.

Oppozisyon karakteriyle tanınan Aydın, aynı zamanda soL haber portalında köşe yazarı olarak görev yapıyor. Türkiye Komünist Partisi üyesi Aydın, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölge Bağımsız milletvekili adayı oldu.

2018 yılında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı, ancak ifadesi alındıktan kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Aydın’ın Elif Torun Öneren’den olan kızı Eylem Şafak Aydın Yetiş, 6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen depremde hayatını kaybetti.

Aydın, kariyeri boyunca birçok tiyatro oyununda ve filmde yer aldı. “Nazım Hikmet Onlar ki”, “Testosteron”, “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim”, “Pes Doğrusu”, “Yıldızların Altında” gibi oyunlarda sahne aldı. “Aralık”, “Kral Midas’ın Hazinesi”, “Kira Semt Bizim Semt Sakini”, “Kaos Abdullah”, “Trendeki Yolcu”, “Mezarcı”, “Yola Çıkmak”, “Peri Masalı”, “Fatih”, “Ustura Kemal”, “Barınak”, “Karakol – Herkes Adalet İster”, “Devrimden Sonra”, “Yerden Yüksek”, “Nakş-ı Dil Sultan” gibi birçok film ve dizide yer aldı.

Orhan Aydın haberleri

Orhan Aydın, Orhan Aydın biyografisi, Orhan Aydın hayatı, Orhan Aydın özgeçmişi, Orhan Aydın hakkında, Orhan Aydın doğum yeri
Orhan Aydın fotoğraf, Orhan Aydın video, Orhan Aydın resim, Orhan Aydın kimdir?, Orhan Aydın kaç yaşında?, Orhan Aydın nereli,
Orhan Aydın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!