Orhan Şevki Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Aralık.1940
Orhan Şevki kaç yaşında: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı
Orhan Şevki doğum yeri: Kınalıada, İstanbul

Orhan Şevki Kimdir?

Orhan Şevki, 9 Aralık 1940’ta İstanbul’un Kınalıada semtinde dünyaya geldi. Çocukluğunu burada geçirirken voleybola olan ilgisini keşfetti ve Saint-Michel okulunda bu sporu daha da geliştirdi. Eğitimine İstanbul’daki Fransız Saint-Benoit lisesinde devam etti ve aynı zamanda Şişli spor kulübünün alt yapı ekibinde basketbol oynayarak spor hayatını genişletti. Spor takviminde defalarca yer alan Kınalıada’nın basketbol ve voleybol takımlarında forma giymenin yanı sıra, sonraki dönemlerde İstanbul ikinci lig takımı olan Güneşspor kulübünde voleybol oynadı ve takımın kaptanlığını yaptı.

1959 yılında Orhan Şevki, Fransız Filolojisi eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde alırken aynı zamanda İstanbul dergi ve gazetelerinde müzisyen olarak hizmet etmeye başladı. Bu süre zarfında ayrıca çeşitli ünlülerle röportajları da düzenledi ve yayınladı.

1963’te Kınalıada, İstanbul’da kurduğu amatör orkestra ile Profesyonel solist olarak Uğurtan Günal orkestrasına dahil oldu. Orhan Şevki’e bu dönemlerde Önder Bali, Ersan Erdura gibi isimler eşlik etti ve Boğaziçi Orkestra ile birlikte çeşitli dans müzikleri yaptılar.

Askerlik görevi için 1963’te Hakkari’ye giden Orhan Şevki, orada yedek subay olarak öğretmenlik yaptı. Askerliğini 1965’te tamamladıktan sonra spor yaşamından uzaklaştı ve Yavuz Özışık orkestrasında çalışmaya başladı.

1966 yılında Uğurtan Günal Orkestrası’nda çalışmaya başlarken aynı orkestra içerisindeki bayan elemanı Asu Maralman ile 1967 yılında Eylül ayında evlilik kararı aldılar.

Asu Maralman ile evlendikten sonra eşi ile beraber çalışabilme amacı güderek 1967 yılında Adana’ya taşındı. İstanbul Hilton Oteli tarafından kendisine gelen teklif üzerine 9 ayın sonunda İstanbul’a döndü ve eşiyle beraber Orhan Şevki Orkestrası ile performanslar sergiledi. Çalışma hayatlarına 1974 yılına kadar dönem dönem kışları Hilton Oteli ve yazları ise Zeynep Kamil Tesislerinde devam ettiler.

Kendini müzikle ifade etmeye devam eden Orhan Şevki, 1968 yılında kendi orkestrasını kurdu ve grup üyeleri arasında Asu Maralman da yer aldı. Müzikal kariyerine Önder Bali ile birlikte 1972 yılında bir orkestra kurarak devam etti.

1972 yılında Asu Maralman ile beraber seslendirdiği Pir Sultan Abdal’ın “Hudey Hudey” adlı şarkısı 45’lik plak olarak müzik severlerle buluştu.

1973 Ekim ayında Fransız şarkıcı Hugues Aufray’ın daveti üzerine eşi Asu Maralman ile Paris’e taşınan Orhan Şevki, kısa bir süre sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı.

İkinci evliliğini Aynur Aksel ile yapan Şevki, bu evliliği 1981’de gerçekleştirdi ancak bu beraberlik de 1985’te sona erdi.

1974’te müziğe ara veren Orhan Şevki, yürütücülüğünü yaptığı Şat Yapım şirketinin promosyon işlerinde görev aldı. Bu sürece paralel olarak kendi ajansını oluşturdu ve Kıbrıs Bayrak ile Almanya WDR radyoları için müzik programları hazırladı. 22 yıl boyunca, İlhan İrem, Sezen Aksu, Cem Karaca, Barış Manço, Kayahan, Nilüfer, Yeliz Eker gibi birçok sanatçının menajerliğini üstlendi.

1996 yılında çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği yer olan Kınalıada’ya döndü ve burada Kınalıada Son Vapur gazetesinin kuruluşuna eski müzisyen Seyfi Tetik’le birlikte öncülük etti.

“Dünden Bugüne Kınalıada Spor Kulübü” ve “Su Sporları Kulübü” üzerine yapmış olduğu iki araştırma dergisini sırasıyla 1999 ve 2000 yıllarında yayımladı.

Ardından 2004 yılında “Proti’den Kınalıada’ya ” isimli araştırma kitabını Sel yayıncılık tarafından yayımladı. Ardından da “Kınalıada” ile ilgili ikinci kitabı yayımlandı. 1973 ile 1996 yılları arasında gerek müzik dünyası, gerekse Türkiye’deki sosyal çalkantılı dönemlerini anlattığı anılarını 2018 yılında “Gölge Adam Bir Menajerin Anıları” adlı bir kitapta topladı.

Halihazırda İstanbul Kınalıada’da yaşamına devam eden Orhan Şevki, araştırma kitapları hazırlamaktadır.

Plakları ve Kitapları;

Kitapları :
2004 – Proti’den Kınalıada’ya
2005 – Kınalıada
2009 – Gölge Adam Bir Menajerin Anıları
2018 – Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular
2021 – Zaman, Mekan ve İnsanlarıyla Kınalıada

45’lik Plakları :
1972 – Hudey Hudey / Sevmedim Hayatı

Orhan Şevki haberleri

Orhan Şevki, Orhan Şevki biyografisi, Orhan Şevki hayatı, Orhan Şevki özgeçmişi, Orhan Şevki hakkında, Orhan Şevki doğum yeri
Orhan Şevki fotoğraf, Orhan Şevki video, Orhan Şevki resim, Orhan Şevki kimdir?, Orhan Şevki kaç yaşında?, Orhan Şevki nereli,
Orhan Şevki memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!