Oruç Aruoba Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Temmuz.1948

Ölüm tarihi
Oruç Aruoba kaç yaşında öldü: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Filozof, Yazar, Şair
Oruç Aruoba doğum yeri: Karamürsel, Kocaeli
Ölüm yeri: İstanbul

Oruç Aruoba Kimdir?

Oruç Aruoba, saygın bir düşünür, şair, ve yazar olarak bilinir. Akademik hayatını yazarlık ve çevirmenlik yaparak sürdürmüş, edebiyat ve felsefe alanına değerli katkılarda bulunmuştur. Ülkenin yetiştirdiği en önemli düşünürler arasında sayılan Aruoba, David Hume, Rainer Maria Rilke, Ludwig Wittgenstein, Friedrich Nietzsche, Hans von Hentig, Matsuo Basho ve Paul Celan gibi yazarların eserlerini Türkçeye kazandırmıştır. Haiku şiirler yazar ve aynı zamanda aforizmalı felsefi metinleri ile tanınmıştır. Eserleri arasında İle, Uzak, Yakın, Hani, Yürüme, De ki İşte, Tümceler, Ne ki Hiç bulunmaktadır.

14 Temmuz 1948 tarihinde Karamürsel’de dünyaya gelen Aruoba, Ankara TED Koleji’nde ortaöğrenimini bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünde yüksek lisans yaptı. Daha sonra üniversitede felsefe alanında uzmanlaştı ve doktora derecesini aldı.

1976 yılında bir yillık bir süreç için Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nde felsefe semineri üyeliği yaptı. 1981 yılında Yeni Zelanda’daki Victoria Üniversitesi’nde konuk öğrenim üyeliği olarak çalıştı. 1983 yılında akademik hayatını sonlandırarak İstanbul’a yerleşti ve çeşitli basın organlarında çeşitli görevlerde bulundu.

Aruoba, Açık Radyo’da “Filozof Dedikoduları” adlı bir program hazırlayıp sundu. Ayrıca Ludwig Wittgenstein’ın eserlerini Türkçeye çeviren ilk kişi olarak tanındı.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin düzenlediği “Assos’ta Felsefe” etkinliklerine konuşmacı olarak katıldı ve Füsun Akatlı Kültür ve Sanat Ödülü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen sempozyuma da konuşmacı olarak katıldı.

Oruç Aruoba, 2006 ve 2011 yıllarında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü yarışmasına seçici kurul üyesi olarak katıldı.

31 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybeden Aruoba’nın eserleri arasında Tümceler (1990), De ki İşte (1990), Yürüme (1992), Hani (1993), Ol an (1994), Kesik Esin-tiler (1994), Geç Gelen Ağıtlar (1994), Sayıklamalar (1994), Uzak (1995), Yakın (1997), Ne Ki Hiç (1997 haikular), İle (1998), Çengelköy Defteri (2001) ve Olmayalı (2003) bulunmaktadır.

Oruç Aruoba haberleri

Oruç Aruoba, Oruç Aruoba biyografisi, Oruç Aruoba hayatı, Oruç Aruoba özgeçmişi, Oruç Aruoba hakkında, Oruç Aruoba doğum yeri
Oruç Aruoba fotoğraf, Oruç Aruoba video, Oruç Aruoba resim, Oruç Aruoba kimdir?, Oruç Aruoba kaç yaşında?, Oruç Aruoba nereli,
Oruç Aruoba memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!