Oya Başar Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Şubat.1956
Oya Başar kaç yaşında: 67
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Komedyen, Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu
Oya Başar doğum yeri: İstanbul

Oya Başar Kimdir?

Oya Başar, bir komedyen, sinema ve tiyatro oyuncusu olarak tanınan sevilen bir sanatçıdır. 1956 yılında İstanbul’da doğmuştur ve annesi Nevin Başar’ın Kürt, babası Cezmi Başar Selanikli’nin kökenleri bulunmaktadır. Oya Başar, ünlü tiyatro sanatçısı Levent Kırca’nın eski eşi ve iki çocuğunun annesidir.

8 yaşında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na giriş yapan Başar, eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra farklı tiyatro gruplarında yer aldı. Devekuşu Kabare, İstanbul Tiyatrosu ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu gibi bir dizi önemli tiyatroda oynamıştır.

Daha sonra, 1988’de başlayan ve dünyanın en uzun süren programlarından biri olan “Olacak O Kadar” TV dizisinde rol almanın yanı sıra yönetmen ve yapımcılık yaparak “Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu”nu kurdu.

Başar’ın sadece tiyatro çalışmaları değil, sinema ve film projeleri de bulunmaktadır. “Benim Annem Bir Melek” (2008), “Sev Kardeşim” (2006), “Kendini Bırak Gitsin” (2004) ve “Ah Yaşamak Var Ya!” (2002) gibi birçok filmde ve dizide yer almıştır.

2014 yılında başlayan “Roman Havası” adlı televizyon dizisinde de başrolde yer alıyor. Oya Başar’ın yanı sıra Levent Ülgen, Cezmi Baskın, Petek Dinçöz, Erkan Şahin ve Günay Karacaoğlu gibi isimler de dizinin kadrosunda yer alıyor.

Oya Başar’ın iki kez Levent Kırca ile evliliği olmuştur, ancak her iki evlilik de boşanmayla sonuçlanmıştır. Şu anda çocukları Umut Kırca ve Ayşe Kırca ile Yeniköy’deki yalılarında yaşamını sürdürmektedir.

Öte yandan Oya Başar, meme kanseri ile mücadele etmiş ve tedavi sonucunda bu hastalığı yenmiştir. Bu sıkıntılı süreçte kendisini yalnız bırakmayan ve “7 Kocalı Hürmüz” oyununda tanıştığı tiyatro sanatçısı Ali Karagöz ile aşk yaşamaktadır.

Oya Başar’ın yapımcı olarak yer aldığı filmler arasında “Şeytan Bunun Neresinde” (2002) ve “Son” (2001) bulunmaktadır. Oluşturduğu geniş projeler yelpazesi ve etkileyici performansları ile Oya Başar, Türk tiyatro ve sinemasının önemli bir parçası olmuştur ve halen aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Oya Başar haberleri

Oya Başar, Oya Başar biyografisi, Oya Başar hayatı, Oya Başar özgeçmişi, Oya Başar hakkında, Oya Başar doğum yeri
Oya Başar fotoğraf, Oya Başar video, Oya Başar resim, Oya Başar kimdir?, Oya Başar kaç yaşında?, Oya Başar nereli,
Oya Başar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!