Öztürk Serengil Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Mayıs.1930

Ölüm tarihi
Öztürk Serengil kaç yaşında öldü: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Komedyen
Öztürk Serengil doğum yeri: Artvin
Ölüm yeri: İstanbul

Öztürk Serengil Kimdir?

Öztürk Serengil, deneyimli bir tiyatro, sinema oyuncusu ve komedyen olup 2 Mayıs 1930’da Artvin’de eğitimci babası Turgut Bey’in en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise ikinci sınıfta okulu bırakarak 1949’da İstanbul’a taşındı ve 1953’te ‘Oğlum Edvard’ isimli oyunla sanat yaşamına başlangıç yaptı. Ancak, asıl çıkışını 1958’de sahnelenen bir oyunla yaparak Muhsin Ertuğrul’un ilgisini çeken ve Şehir Tiyatroları’nda yer kazanan Serengil, ertesi yıl İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahne aldı.

Sinemada da önemli bir yere sahip olan Serengil, 1954’te hizmetinden döndükten sonra ‘Üçüncü Kat Cinayeti’ ile sinemaya yöneldi ve kariyerine bu şekilde devam etti. 300 dolayında filmde rol aldı ve “Adanalı Tayfur” karakteriyle tanındı. 1966’da sahne kariyerine de ek olarak şovmenlik yaptı ve “Twist Kralı” olarak bilinir hale geldi.

Film yapımcılığına geçtikçe, sanatçılara ilk kez plak çıkarma fırsatı da sundu. Bu sanatçılar arasında ünlü ses sanatçısı Ajda Pekkan da bulunuyordu. Ayrıca “Gülünüz Güldürünüz” adlı bir yarışma programını hazırlayıp sundu ve bu, birçok insanın sanat dünyasına girişine yardımcı oldu.

Serengil, hayatının sonunda ekonomik güçlükler yaşasa da, halka hitap eden ve argo dilde ilginç deyişler ekleyen karakteristik tarzıyla tanındı ve sevildi. Dört kez evlendi ve ses sanatçısı Seren Serengil’in babası oldu. Kendi yaşamının eleştirisi yapılan “Yeşilçam’ı Benden Sorun” adlı kitabı da yazdı. Öztürk Serengil, 11 Ocak 1999’da solunum yetmezliği sonucu 68 yaşında hayata veda etti.

Öztürk Serengil haberleri

Öztürk Serengil, Öztürk Serengil biyografisi, Öztürk Serengil hayatı, Öztürk Serengil özgeçmişi, Öztürk Serengil hakkında, Öztürk Serengil doğum yeri
Öztürk Serengil fotoğraf, Öztürk Serengil video, Öztürk Serengil resim, Öztürk Serengil kimdir?, Öztürk Serengil kaç yaşında?, Öztürk Serengil nereli,
Öztürk Serengil memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!