Pakize Başaran Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1920

Ölüm tarihi
Pakize Başaran kaç yaşında öldü: 103
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
Pakize Başaran doğum yeri: Bandırma, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm yeri: Bandırma, Balıkesir

Pakize Başaran Kimdir?

1 Ocak 1920’de Bandırma’da, Boşnak bir göçmen ailenin ortanca kızı olarak dünyaya gelen Pakize Başaran, hayata annesi Naile Aykut Musiç ve müzisyen babası Ömer Musiç’in yanında başladı. Ablasından daktilo kullanmayı öğrendikten sonra, babasının vefatı üzerine Bandırma Belediyesi’nde daktilocu olarak işe başladı.

Sekreter arkadaşı Siranuş’un tavsiyesiyle noter memurluğu sınavına girdi ve 1941’de İstanbul İkinci Noterliği’nde memur olarak çalışma hayatına başlamış oldu. Daha sonra 1954 itibarıyla burada Yeminli Vekil ve Yeminli Başkatip olarak göreve başladı ve bu görevi uzun süre yerine getirdi.

Edebi yaşamına, noterlikteyken tanıştığı Tarık Mümtaz Göztepe’nin teşviki ve birçok edebiyatçının onun şiirlerini beğenip öykü ve roman yazmaya yönlendirmesiyle başladı. İlk öyküsü ‘Hacı Nine’ 1948 yılında Yeni Sabah Gazetesi’nde yayımlandı ve ilk romanı ‘Benim Doktorum’ da 1951 yılında okuyucularıyla buluştu. İlk radyo piyesi ise daha sonraki yıllarda yayınlandı.

“Unut Beni” adlı şiirinden bestelenen şarkıyı Cem Karaca seslendirdi. Bu eserlerinden başka, 12 farklı romanı daha bulunan Pakize Başaran, tarih ve aşkı bu romanlarında birleştirdi.

Yazarlık yaşamı boyunca, Türkiye’nin tek parti dönemi, II. Dünya Savaşı yılları, Demokrat Parti dönemi, 27 Mayıs 1960 Darbesi gibi önemli zamanları ve olayları işledi. Aynı zamanda, aşka, hasrete, ayrılığa, kavuşmaya ve özleme odaklanan hikayeleri, otobiyografik unsurlarla bütünleştirdi ve tarihsel olayları detaylı biçimde işlemiştir. Bunlarla birlikte, sağlam olay örgüleri, ince ayrıntılı duygu betimlemeleri, zaman ve mekan seçimlerindeki başarısı ve sağlam bir kurgu yapısı ile adını edebiyat dünyasına duyurmuştur. Özellikle duygusal çözümlemelerin, romalarında belirgin bir yer alması, Başaran’ın kendine özgü edebi kişiliğini oluşturmuştur.

Akıcı kullanımı ve gizemli üslubunun yanı sıra, merak uyandırıcı diyalogları ile okurlarının dikkatini çekerken, aynı zamanda tarihsel olayları bireysel bir perspektiften ve toplumsal bir tanık olarak aktarmıştır.

Trakya’nın marangoz ustalarından Fikri Başaran ile 1937 yılında, henüz 17 yaşındayken evlenen Pakize Başaran’ın bu evlilikten Tunç ve Meriç adında iki çocuğu dünyaya geldi. Tunç Başaran yönetmen, Meriç Başaran ise oyuncu oldu.

Demokrat Parti üyesi olan Pakize Başaran, parti tüzüğünü Safa Kılıçlıoğlu’nun diktesiyle yazdı ve 27 Mayıs 1960 Darbesi döneminde, iddiaya göre Davutpaşa Askeri Cezaevi’ndeki tutuklularla irtibat sağladığı için sorgulanmıştır.

2008’den itibaren Bandırma’da yaşamını sürdüren Pakize Başaran, Bandırma’da 103 yaşında, 12 Haziran 2023 tarihinde hayata veda etti.

Pakize Başaran haberleri

Pakize Başaran, Pakize Başaran biyografisi, Pakize Başaran hayatı, Pakize Başaran özgeçmişi, Pakize Başaran hakkında, Pakize Başaran doğum yeri
Pakize Başaran fotoğraf, Pakize Başaran video, Pakize Başaran resim, Pakize Başaran kimdir?, Pakize Başaran kaç yaşında?, Pakize Başaran nereli,
Pakize Başaran memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!