Paul Dwyer Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Kasım.1963
Paul Dwyer kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Müzisyen, TV sunucusu
Paul Dwyer doğum yeri: Liverpool, İngiltere

Paul Dwyer Kimdir?

1963’te İngiltere’nin Liverpool şehrinde Kelt kökenli İskoç ebeveynlerinin oğlu olarak dünyaya gelen Paul Dwyer, çocukluk ve gençliğini İskoçya’da geçirdi. 12 yaşındayken babasının hediye ettiği gitarla müzik yolculuğuna başlayan Dwyer, üniversite yıllarında müzikoloji okuyarak müziği meslek edindi. Eğitimini Manchester’deki Royal Northern College of Music’de klasik gitar üzerine tamamladı.

Üniversite yıllarında gecekondu müzisyeni olarak para kazanan Paul Dwyer, okul arkadaşı Andy Clayburn ile “Endipol” adlı bir müzik grubu kurdu. 1988’de bir turist acentesi sahibinin daveti üzerine İstanbul’u ziyaret eden Dwyer, İstanbul’daki Hilton Hotel’de üç ay boyunca çalıştı. Bu süre zarfında, ileride eşi olacak olan Çiğdem Kalburcu ile tanışma fırsatı yakaladı.

Belirli bir zaman geçtikten sonra Türkiye’ye geri dönen Dwyer, burada yaşamaya karar verdi. 1991’de Uşaklı Kalburcuzade ailesinin kızı Çiğdem ile evlendi. Çiftin Selina (d.1998) adında bir kızı ve Eren Joseph (d.2006) adında bir oğlu vardır.

2005’te Türkiye vatandaşı olan Paul Dwyer, Cenk Kalburcu adını aldı, ancak bu ismi sadece resmi işlemler için kullandığı belirtildi. Dwyer, Müslüman olup Kuran-ı Kerim okuduğunu, Ramazan ayında oruç tuttuğunu ve ailesiyle birlikte Türk geleneğine uygun bir hayat sürdüğünü belirtmiştir. Türkçe’yi çok iyi bir şekilde konuşabilen Dwyer, ayrıca Zülfü Livaneli, Barış Manço, Mustafa Sandal, MFÖ, Kubat, İlhan Şeşen gibi Türk sanatçılarıyla çalışma fırsatı buldu.

Paul Dwyer ve Andy Clayburn’un birlikte kurdukları Endipol Grubu; 1991 ile 1993 yılları arasında Avrupa’da oldukça popüler oldu. Türkiye’de bulundukları süreçte birçok sanatçının albüm yapımında yer aldılar.

Dwyer, geleneksel İskoç kıyafetleriyle birlikte Kuran-ı Kerim okuduğunu, Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tuttuğunu ve ailesi ile birlikte Türk örf ve adetlerine göre bir yaşam sürdüğünü anlatan Paul Dwyer, çok iyi Türkçe konuşmaktadır.

Habertürk TV’de yayınlanan “Müzik ve Yol” adlı programıyla tanınan Dwyer, Türk müziğinin en önemli eserleri üzerine 120’nin üzerinde belgesel film üretti ve sundu. Türkiye’nin 75 ilini gezip, Anadolu’nun müzik kültürünü tanıtan bu program, büyük takdir topladı. Dwyer, Paul Dwyer Music kanalında Türkçe türkülerin farklı yorumlarıyla çeşitli parçalar yayınlıyor.

2000 yılında Selina Music Productions (SMP) şirketini kuran Dwyer, müzik kariyerinin yanı sıra oyunculuk ve seslendirme üzerine de çalıştı. 2010’da Türküler odaklı “Müzik ve Yol” programının sunucusu oldu ve 4 yıl boyunca Türkiye’nin 75 ilini dolaşıp 120’den fazla bölüm çekti.

2020 yılında, tarih ve drama türünde bir mini TV dizisi olan “Ya İstiklal Ya Ölüm”de, Çanakkale Deniz Savaşları’ndaki İngiliz komutanı Amiral Sir John de Robeck karakterini canlandırdı.

Paul Dwyer, sanat kariyeri boyunca birçok albüm de çıkardı, bu albümler:

1991 – Belki Yes, Belki No
2010 – Ya Bugün Ya Da Yarın
2013 – Kar Var, Duman Yok
2015 – Paul Dwyer ile Klasik Gitar
2019 – Bach Cello Suites: Odds
2021 – Deriko
2021 – Mağusa Limanı
2021 – Kar Yağar Kar Üstüne

Oyunculuk kariyeri:

2020 – Ya İstiklal Ya Ölüm (Sir John de Robeck) (Tv Dizisi)

Paul Dwyer haberleri

Paul Dwyer, Paul Dwyer biyografisi, Paul Dwyer hayatı, Paul Dwyer özgeçmişi, Paul Dwyer hakkında, Paul Dwyer doğum yeri
Paul Dwyer fotoğraf, Paul Dwyer video, Paul Dwyer resim, Paul Dwyer kimdir?, Paul Dwyer kaç yaşında?, Paul Dwyer nereli,
Paul Dwyer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!