Paul McCartney Biyografisi

Doğum tarihi: 18.Haziran.1942
Paul McCartney kaç yaşında: 81
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı, Ressam
Paul McCartney doğum yeri: Liverpool, İngiltere

Paul McCartney Kimdir?

Bir İngiliz müzisyen olan James Paul McCartney, hem şarkıcı hem de söz yazarıdır ve tüm zamanların en iyi rock bandı olarak kabul edilen The Beatles’ın kurucularındandır. Kendisi ve John Lennon, eşsiz müzik parçalarını birlikte oluşturmuşlardır. McCartney, Beatles dağıldıktan sonra solo albümler üreterek müziğe olan bağlılığını göstermiştir. Özellikle “Sir” ünvanını kazanması, onun bu alandaki başarılarını pekiştirmiştir. Ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı’nda popüler müzik tarihindeki en başarılı sanatçı olarak anılmaktadır. Ortaya koyduğu “Yesterday” adlı parça, en çok yeniden yorumlanan şarkı olarak kabul edilmektedir. McCartney ayrıca, hem ressamdır hem de bir hayvan hakları savunucusudur.

18 Haziran 1942’de Liverpool, İngiltere’de doğmuştur. McCartney’in ailesi, 1955’te Allerton’a taşındığında o yalnızca 13 yaşındaydı. Müzikal yeteneklerini babası, kendisine bir trompet hediye ederek ona kazandırdı. McCartney, bir süre trompet çaldıktan sonra, onu bir Zenith akustik guitar ile değiştirdi. Kendini geliştirmek istediği ve oldukça güçlü bir işitsel yeteneğe sahip olduğu için, özel müzik eğitimi almayı reddetti.

McCartney, 1957 yılında John Lennon ile tanıştı ve bir süre sonra Lennon’ın arkadaşı Stuart Sutcliffe gruba katıldı. Harrison, McCartney ve Lennon, grubun ismini The Beatles olarak belirlediler ve ilk performanslarını Hamburg’da gerçekleştirdiler.

Grup, ayrıca bir süre disco çalma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşadı ve dönem dönem üyeler, farklı sebeplerle Hamburg’dan ayrılmak durumunda kaldılar. The Beatles, 1961’de Liverpool’da ilk konserlerini verdi ve 1961 Nisanında Hamburg’a geri döndü.

The Beatles, birçok plak firmaları tarafından reddedildikten sonra nihayet 1962’de Parlophone Records ile anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın ardından ilk albümleri Please Please Me piyasaya sürüldü. McCartney aynı zamanda Billy J. Kramer, Cilla Black, Badfinger ve Mary Hopkin gibi sanatçılar adına şarkılar yazmaktaydı.

McCartney, The Beatles’ın yayınlanan son albümü Let It Be’nin ardından gruptan ayrıldı ve solo kariyerine devam etti. McCartney, 1980 yılında eski grup arkadaşı John Lennon’ın cinayete kurban gitmesinin ardından uzun süre sahneye çıkmamış, ancak Lennon’ın anısına bir şarkı kaydetmiştir.

Paul McCartney haberleri

Paul McCartney, Paul McCartney biyografisi, Paul McCartney hayatı, Paul McCartney özgeçmişi, Paul McCartney hakkında, Paul McCartney doğum yeri
Paul McCartney fotoğraf, Paul McCartney video, Paul McCartney resim, Paul McCartney kimdir?, Paul McCartney kaç yaşında?, Paul McCartney nereli,
Paul McCartney memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!